Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska,wykonuje druki dla uczelni,szkół oraz urzędów,świadectwa szkolne oraz dzienniki

Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Święta, Święta... i po Świętach, a Ty pamiętaj, aby nie marnować jedzenia! Korzystaj z odpowiednich opakowań.

Po Świętach.....
zostało wiele pyszności, które teraz trzeba odpowiednio zapakować, podarować bliskim, zabrać do pracy i zadbać, aby świąteczne smaki zostały z nami jak najdłużej.

Ciesz się więc pięknie zapakowanym i podanym jedzeniem.

Korzystaj z bezpiecznych, eleganckich, trwałych i wygodnych opakowań.

Firma "Green Pack" spełnia oczekiwania najbardziej wymagających Klientów:

firm cateringowych
bezpośrednich konsumentów -smakoszy.

Zapraszamy na zakupy:

Green Pack Opakowania Szymanek.
Częstochowa ul Krakowska 2
Wierzchowisko ul Długa 14
www.greenpack.pl


Tutaj firmy cateringowe i każdy indywidualny odbiorca zaopatrzy się między innymi:

Opakowania, kubki, pudełka, folie, papiery przydatne zawsze, nie tylko po Świętach. Patery aluminiowe, na których znakomicie prezentują się mięsa w galarecie oraz inne pozycje z menu, które często są zamawiane przez klientów na różnego rodzaju imprezy domowe i kameralne spotkania. Patery dostępne w Green Pack idealnie sprawdzą się do serwowania różnego rodzaju dań w formie zimnego bufetu, do serwowania przekąsek, kanapek bankietowych, deserów, ciastek, ciast, #owoców , warzyw. Jednorazowe patery zapewnią elegancką prezentację serwowanych potraw.

Idealnie do świeżych sałatek przydadzą nam się także drewniane, ekologiczne sztućce, a także słomki, łyżeczki. Do owoców najlepsze będą kubki o wysokiej przeźroczystości z wieczkami i słomkami. Wykorzystamy je na pożywne: shaki, sorbety, soki, całe owoce i warzywa, a także na samodzielnie przygotowane zdrowe galaretki.







Żurek, czy barszcz biały? Który wygrywa na wielkanocnym stole

Spór między zwolennikami żurku i białego barszczu wydaje się nie do rozstrzygnięcia. Jedni i drudzy twardo obstają przy swoich racjach. Ale czym te dwie zupy tak naprawdę różnią się od siebie? Przepisów na te tradycyjne wielkanocne dania jest wiele. My proponujemy aromatyczny żurek podany w chlebie z pysznym jajem i białą kiełbasą.

Żury i żurki mają w polskiej kuchni długą tradycję, która sięga XV wieku. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa sauer, co oznacza kwaśny, zakwaszony. W staropolskim podziale zup przyjmowano, że wyróżnikiem żurów jest przygotowywanie ich na zakwasie z mąki. Natomiast barszcz pierwotnie przyrządzano z zakwaszonych łodyg i liści rośliny nazywanej barszczem. Zasadnicza różnica między żurkiem a barszczem historycznie polegała więc na rodzaju zakwasu. Dziś to rozróżnienie się zatarło i w wielu wypadkach obie nazwy używane są zamiennie. Ich stosowanie często zależne jest od regionu.

Sekrety pysznej zupy wielkanocnej

Bez względu na nazwę – modyfikacje przepisu na pyszną zupę wielkanocną są naprawdę liczne. W wielu domach przygotowuje się ją według rodzinnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Podstawą jest zakwas robiony na bazie mąki różnego rodzaju, najczęściej jest to mąka żytnia, ale może też być np. pszenna lub owsiana. W niektórych wersjach dodawany jest zakwas roślinny, np. z kapusty lub kiszonych ogórków.

Kolejnym aspektem, który różni poszczególne przepisy jest kwestia wywaru. Niektórzy tradycyjnie przygotowują żur postny, inni uważają, że niezbędną podstawą powinien być bulion mięsny. Są też zwolennicy charakterystycznego aromatu, jaki daje wędzony boczek lub żeberka dodane w trakcie gotowania. Mięsną „wkładką”, bez której zwykle nie może się obejść wielkanocny żurek i barszcz biały jest biała kiełbasa. Można użyć zarówno surowej, jak i parzonej.

Różnice pojawiają się także w przyprawach. Swoich zwolenników ma zupa delikatnie doprawiona, ale są też i tacy, którzy nie wyobrażają sobie żurku bez dodatku czosnku. Wiele osób lubi też wzbogacić jego smak dobrej jakości chrzanem.

Bez jaja ani rusz

Jednym z najpopularniejszych dodatków do żurku i barszczu białego, zwłaszcza podawanego na Wielkanoc, jest jajko. Nie tylko wzbogaca ono smak świątecznej potrawy, ale również staje się jego ozdobą. Ugotowane na twardo, pokrojone na pół lub w ćwiartki będzie apetycznie dekorowało potrawę.

- Jajo do wielkanocnego żurku przede wszystkim musi być świeże – podkreśla Tomasz Jokiel, specjalista z firmy Fermy Drobiu Jokiel. – Prostym sposobem na upewnienie się co do świeżości jajek jest włożenie ich do miski z zimną wodą. Świeże jaja opadną na dno, jeśli są stare będą unosić się na powierzchni.

Choć ugotowanie jaj do żurku wydaje się banalnie proste, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby prezentowało się ono na wielkanocnym stole nienagannie.

- Jaja najlepiej wyjąć z lodówki trochę wcześniej, aby miały temperaturę pokojową – radzi ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Zalewamy je zimną wodą i ustawiamy palnik na taką moc, aby woda delikatnie się gotowała, ale nie bulgotała nadmiernie. Czas gotowania zależy przede wszystkim od wielkości jajka. Można przyjąć, że jaja w rozmiarze S gotujemy przez około 8 minut od chwili, gdy woda zacznie wrzeć, rozmiar M potrzebuje ok. 9 minut, a rozmiar L do 10 minut. Pamiętajmy, żeby jajek nie gotować zbyt długo, ponieważ wokół żółtka może pojawić się ciemna obwódka. Po ugotowaniu jaja schładzamy. Nie czekamy jednak z ich obieraniem do całkowitego wystudzenia, ponieważ zimne jajka gorzej się obierają.

PRZEPIS NA ŻUREK WIELKANOCNY

Składniki

Zakwas:
· 500 ml przegotowanej wody
· 4 łyżki mąki żytniej
· 2 ząbki czosnku
· 2 liście laurowe
· 5 ziaren ziela angielskiego
· sól
· ewentualnie kawałek skórki chleba razowego

Żurek:
2 l wody
500 ml zakwasu
włoszczyzna (2 marchewki, 1 pietruszka, 1 cebula, kawałek selera)
przyprawy (3 ziarna ziela angielskiego, 3 ziarna pieprzu, 2 liście laurowe, sól i pieprz)
500 g białej kiełbasy
200 g wędzonego boczku
50 ml słodkiej śmietany
5 jaj (rozmiar M lub L Fermy Drobiu Jokiel)
Opcjonalnie 2 ząbki czosnku i łyżeczka chrzanu

Przygotowanie zakwasu:
Mąkę i pozostałe składniki wsypujemy do słoika, zalewamy przegotowaną wodą, mieszamy i szczelnie okrywamy gazą. Odstawiamy w ciemne miejsce na ok. 4-5 dni (aż pojawi się charakterystyczny zapach). Codziennie mieszamy. Gdy zakwas będzie gotowy, przechowujemy go w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce (do dwóch tygodni).

Przygotowanie żurku:
Przygotowujemy wywar mięsno-warzywny. Obieramy włoszczyznę, kroimy na kawałki i gotujemy razem z boczkiem, kiełbasą i przyprawami. Po ok. 15 minutach kiełbasę wyławiamy. Gotujemy ok. godzinę, po czym przecedzamy. Do wywaru wlewamy przygotowany wcześniej zakwas. Białą kiełbasę kroimy w plasterki i lekko podsmażamy, dodajemy do żurku. Całość zagotowujemy, doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem, ewentualnie czosnkiem i chrzanem. Żurek powoli zacznie gęstnieć. Nie gotujemy go już zbyt długo (nie dłużej niż 10 minut). Na koniec dodajemy śmietanę. Podajemy w wydrążonych chlebkach z ugotowanymi na twardo jajkami przekrojonymi na pół.

Smacznego i Wesołych Świąt!

Orchidea Creative Group



Słodkiego Alleluja! PRZEPISY na wielkanocne ciasta

Ciasta od wieków królują na polskim wielkanocnym stole. Któż nie marzy, aby w ten wyjątkowy świąteczny czas przyciągały uwagę domowników i gości swoim wyglądem oraz smakiem? Przybliżamy najpopularniejsze wielkanocne wypieki.

Tradycyjna Wielkanoc nad Wisłą nie może obejść się bez różnych rodzajów ciast. Wszak kojarzą się z tymi świętami na równi z jajkami, żurkiem i białą kiełbasą. Jakich słodkości nie powinno zabraknąć na stole podczas świąt?

Baba



Udana baba wielkanocna jest największą chlubą gospodyni” pisała autorka przedwojennego poradnika pieczenia ciast. Tym, czym na pierwszy rzut oka wyróżnia się to ciasto, jest kształt. Piecze się je bowiem w charakterystycznych karbowanych formach o kształcie ściętego stożka, a po upieczeniu oblewa lukrem lub czekoladą.

Jakie składniki musimy przygotować przed pieczeniem?

– Przede wszystkim dobrej jakości jaja, które razem z mąką, olejem i bakaliami dodawane są po wyrośnięciu drożdży, które rozczynia się wcześniej z ciepłym mlekiem, łyżką mąki i cukrem – podkreśla Tomasz Jokiel z firmy Fermy Drobiu Jokiel.

Jak czytamy w przedwojennym poradniku: „Udanie się bab zależy przede wszystkim od suchości mąki, dobroci drożdży i świeżości jaj”.

Czas na prosty przepis na drożdżową babkę.

Składniki to 50 g drożdży świeżych, 500 g mąki, 100 g cukru, 250 ml mleka, 5 żółtek (jaja rozmiar L Fermy Drobiu Jokiel), 100 g masła, bakalie według uznania.

Drożdże rozkruszyć i rozrobić w pół szklanki lekko podgrzanego mleka, razem z łyżką cukru i łyżką mąki. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia. Mąkę przesiać do miski, dodać pozostałe mleko oraz wyrośnięty rozczyn. Żółtka rozetrzeć z cukrem i dodać do mąki. Wyrobić ciasto ręcznie lub mikserem z końcówką z hakiem. Dodać rozpuszczone, ostudzone masło i znów wyrobić. Pod koniec dodać bakalie. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę. Wyrośnięte ciasto przełożyć do dużej formy lub dwóch mniejszych i pozostawić do wyrośnięcia jeszcze na pół godziny. Piec w 180 stopniach (góra-dół) przez 35-45 minut. Udekorować lukrem.

Mazurek

A oto jak przedwojenna autorka opisuje kolejne, słynne wielkanocne ciasto: „Przysmakiem, nigdzie poza Polską nieznanym, są mazurki. Prawie każdy dom, każda gospodyni ma swój ulubiony i najlepiej wykonywany przez nią mazurek”. To bardzo niskie ciasto (do 4 cm) wypiekane w różnych kształtach, przeważnie prostokątnym i kwadratowym. Może być wykonane z dwóch warstw kruchego ciasta, które przekłada się masą (np. orzechową czy migdałową). Wierzch wykańcza się wówczas polewą albo lukrem, a następnie ozdabia owocami, orzechami, bakaliami. Druga popularna wersja mazurka przewiduje rozwałkowanie części ciasta na cienki placek i uformowanie wysokiego brzegu z pozostałej części. Środek ciasta wypełnia się masą, rant pozostawiając odkryty.

- Kruche ciasto lubi chłód i to już od samego początku – mówi Tomasz Jokiel. - Wszystkie składniki, a więc jaja, masło, mąka, powinny być więc bardzo zimne, włącznie z miską, w której będzie ugniatane ciasto. Po wymieszaniu składników ciasto wkładamy do lodówki.

Przepis na mazurek na kruchym spodzie

250 g mąki, 100 g cukru, 150 g masła, 2 żółtka z jaj rozmiar M lub L (Fermy Drobiu Jokiel), pół łyżeczki proszku do pieczenia. Mąkę przesiać do malaksera, dodać cukier i proszek do pieczenia – wymieszać. Dodać pokrojone na kawałki zimne masło i wstępnie zagnieść. Dodać żółtka, zagnieść ciasto i uformować kulę. Owinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki. Pokroić na kawałki i z większość ciasta wyłożyć na blachę, formując placek. Z pozostałego ciasta uformować ozdobny rant. Piec przez 20 minut w temperaturze 200 stopni (góra-dół). Po ostygnięciu wyłożyć na ciasto masę kajmakową, krem z ciemnej lub białej czekolady albo lukier. Ozdobić według uznania.

Pascha



Zwyczaj przyrządzania tego wielkanocnego przysmaku dotarł do nas ze wschodu. Podstawowymi produktami do jego wykonania są jaja i twaróg, a dodatkami np. cukier i bakalie. Kształt ściętej piramidy, trochę podobny jak przy babie, symbolizuje grób Chrystusa.

Ciasto to można przyrządzić w dwojaki sposób – z gotowego twarogu lub gotując mleko. W drugiej wersji zagotowujemy mleko z laską wanilii. Jaja roztrzepujemy z kwaśną śmietaną i powoli dodajemy do wrzącego mleka – aż oddzieli się ser i serwatka.

- Pamiętajmy, że jeśli przygotowujemy paschę na zimno i dodajemy do niej surowe jaja, należy przed ich użyciem sparzyć skorupki – radzi ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel.

Do formowania paschy tradycyjnie wykorzystywano pasocznice, czyli drewniane formy z pięciu deseczek układające się w kształt piramidy. Jednak możemy użyć też durszlaka. Odsączanie powinno odbywać się w chłodnym miejscu, pod obciążeniem i trwać do kilkunastu godzin. Po odsączeniu paschę dekorujemy bakaliami lub kandyzowanymi owocami.

Przepis na paschę wielkanocną (z gotowego twarogu)

Składniki: 1 kg zmielonego, świeżego twarogu, 100 g śmietanki kremówki, 5 żółtek z jaj rozmiar M lub L (Fermy Drobiu Jokiel), kostka masła, 150 g cukru pudru, ekstrakt z wanilii, bakalie i skórka z cytryny lub pomarańczy.

Twaróg, jaja, śmietankę i masło wyjmujemy z lodówki, aby się ogrzały. Do twarogu dodajemy ekstrakt z wanilii i śmietankę, w osobnym naczyniu masło ucieramy z cukrem na puszysty krem i dodajemy do białego sera. Następnie dodajemy żółtka, wszystko delikatnie mieszamy, na koniec wsypujemy posiekane bakalie. Gęstą, słodką masę przekładamy do sitka wyłożonego gazą i przyciskamy talerzykiem. Sitko umieszczamy w misce i wstawiamy do lodówki na 12 godzin. Po tym czasie uformowaną paschę przekładamy na płaski talerz i możemy udekorować.

Orchidea Creative Group



Świąteczne gotowanie – nie zapomnij o bioodpadach!

Intensywny czas spędzony w kuchni przed Wielkanocą skutkuje suto zastawionym stołem świątecznym i… mnóstwem odpadów, szczególnie tych organicznych. W ferworze pracy często zapominamy o tym, że możemy wykorzystać powtórnie obierki i resztki warzyw jako wartościowy kompost. Podpowiadamy, co wyrzucać do bioodpadów, a co nie powinno się tam znaleźć i jak czerpać z potencjału odpadów organicznych.



Sałatka jarzynowa czy jajka we wszystkich postaciach to wielkanocne klasyki, które zawsze trafiają w gusta domowników. Dlatego przed świętami idą w ruch obieraczki i kosze na śmieci. Obieramy, kroimy i szatkujemy włoszczyznę, ziemniaki, kapustę czy jaja, a to, co jest nieprzydatne – zielone resztki, łodygi, liście i skorupki – trafia do pojemnika pod zlewem. Wróć. Te części wcale nie są nieprzydatne, o ile właściwie się nimi zajmiemy.

Zrobić coś z „niczego”

O tym, jaką „moc” kryją w sobie organiczne resztki, najlepiej wiedzą nasze babcie i mamy, u których nic się nie marnowało. I warto powrócić do tej starej szkoły, bo korzyści mogą być spore. Jakie? Zredukujemy liczbę śmieci, przy okazji uwalniając nasze kosze na odpady zmieszane od przepełnienia, nauczymy młodsze pokolenie odpowiedzialnej postawy i zasad segregacji, a także uzyskamy darmowy, pełnowartościowy nawóz naturalny, który zadziała dobroczynnie na nasze ogrodowe czy balkonowe uprawy. Jak to możliwe? „Kreatorem” całego zamieszania jest matka natura, a my tak naprawdę kopiujemy jej pomysł na przerabianie opadłych liści, uschniętych roślin czy gałęzi w nawóz, zasilający glebę w potrzebne składniki mineralne. Dokładnie tak samo jest z domowym kompostem, którego zawartość w wyniku naturalnych procesów biochemicznych przekształca się w ziemisty materiał.

Wrzucać czy nie wrzucać?

Oto jest pytanie! Okazuje się bowiem, że pod pojęciem „odpady organiczne” kryje się cała gama produktów i nie wszystkie mogą znaleźć się w kompostowniku. Na przykład te pochodzenia zwierzęcego – mięso, nabiał, kości czy tłuszcz – zaczną gnić, infekując całą zawartość i przyciągając insekty.

– Segregowanie i kompostowanie odpadów wymaga wiedzy, ale także zmiany przyzwyczajeń oraz większej czujności wszystkich domowników. Przygotowania do świąt mogą być świetnym momentem, by zacząć stosować dobre praktyki. W końcu odpadów organicznych w tym okresie nie brakuje. Warto jednak sprawdzić, które produkty możemy przetwarzać, a które powinny znaleźć swoje miejsce w koszu na zmieszane odpady – radzi Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, ale także zwiędłe kwiaty, rośliny czy ziemia z doniczek ulegną procesowi butwienia, zamieniając się w nawóz. Zrezygnujmy natomiast z wyrzucania do kompostu nadgniłych, chorujących roślin albo bogatych w olejki eteryczne owoców cytrusowych, które zakłócają proces degradacji. Unikajmy też skórek od bananów, obficie opryskiwanych środkami chemicznymi, a także musztardy, octu i resztek mięsa.

Prosty sposób na przechowywanie bioodpadów Odpowiednia segregacja bioodpadów to jedno, ale ich przechowywanie to drugie. Pamiętajmy o tym, że nie każdy typ worków może trafić do kompostownika lub do kosza na bioodpady. Jak najlepiej zorganizować przestrzeń kuchenną pod tym względem? – Ścieżki są dwie – można albo zaopatrzyć się w dodatkowy kosz na bioodpady, albo korzystać z worków, które mają konstrukcję umożliwiającą wygodne przechowywanie tego typu resztek. W naszej ofercie taką funkcję spełniają papierowe, kompostowalne, worki, które są na tyle sztywne, że worek z zawartością jest stabilny. Większość osób decyduje się jednak na posiadanie specjalnego kosza na bioodpady i w takim przypadku warto wybrać bardziej elastyczne worki z naturalnego PLA, np. z kukurydzy – opowiada Marta Krokowicz związana z marką Paclan i apeluje: odpowiednia segregacja to połowa sukcesu, ale zwracajmy uwagę na to, w czym znajdują się wyrzucane bioodpady. Wystrzegajmy się korzystania z „foliówek” lub klasycznych worków na śmieci. Wybierajmy zaś kompostowalne worki, które możemy wrzucić od razu na kompost lub do brązowego pojemnika. Korzyści płynących z kompostowania jest wiele, dlatego warto wykorzystać wiosenno–wielkanocny czas do jego założenia. Tym bardziej że będziemy mogli szybko go „nakarmić”, wykorzystując przy tym resztki włoszczyzny czy skorupki jajek, które pozostaną po świątecznym gotowaniu. Buena Vista PR



Już dziś zaplanuj swoją wyjątkową WIELKANOC

WIELKANOC Z ASTORIĄ!!!!
Jak sprawić, aby wszystkie świąteczne potrawy były udane i każdy z domowników zjadł je ze smakiem? Co zrobić , aby usiąść z najbliższymi przy świątecznym, suto zastawionym stole, a przy tym nie paść ze zmęczenia?
Jest genialny sposób, że Twoje Święta będą zdrowe i wesołe, a wszystkie potrawy udane.
Skorzystaj z Świątecznego Cateringu przygotowanego przez Restaurację ASTORIA w Częstochowie
Już dziś zaplanuj swoją wyjątkową WIELKANOC
Zamówienia na świąteczne menu, przygotowywane przez wykwalifikowanych Szefów Kuchni można składać do 14 kwietnia.
Nie zwlekaj, zobacz co znajdzie się na Twoim stole!
Restauracja ASTORIA jest do Twojej dyspozycji: codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 11-16
tel.: 504 255 295

Sprawdź menu u nas:
kulinaria oraz na https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/

#Astoria na Wielkanoc!



Niezawodny przepis na domowy majonez w kilka minut

Zbliżająca się Wielkanoc to czas, w którym niepodzielnie królują jaja. Ich tradycyjną oprawę stanowi majonez. Aby mieć pewność, że będzie nie tylko smaczny, ale też pozbawiony konserwantów, zagęstników i stabilizatorów, możemy wykonać go samodzielnie. Wystarczy kilka prostych składników i zaledwie kilka minut. Wykonanie nie jest trudne, a trzymając się pewnych reguł, mamy pewność, że majonez za każdym razem się uda.

W czym tkwi sekret?

Majonez to jeden z najpopularniejszych sosów pojawiających się na naszych stołach. Nie może go zabraknąć szczególnie na Wielkanoc. Dodajemy go do jaj, sałatek, a nawet ciast. Zamiast sięgać po ten ze sklepowej półki, możemy bez trudu przygotować go sami w domu.

- Podstawą smacznego domowego majonezu są świeże jaja i dobrej jakości olej – mówi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Dodajemy do tego musztardę, sól i pieprz. Ocet możemy zastąpić sokiem z cytryny lub limonki. Taki majonez będzie subtelniejszy w smaku i bardziej aromatyczny.

Przygotowanie majonezu wydaje się być banalnie proste – w zasadzie wystarczy wrzucić do naczynia wszystkie składniki i zmiksować. Dlaczego zatem nie każdemu się udaje, czasem się warzy lub nie uzyskuje właściwej konsystencji?

- Cała tajemnica tkwi w sprawdzonych proporcjach składników, a przede wszystkim w sposobie, w jaki je ze sobą łączymy – wyjaśnia Tomasz Jokiel. – Najlepiej użyć ręcznego blendera typu żyrafa. I tu pierwsza ważna zasada. Po umieszczeniu w wysokim naczyniu wszystkich składników, umieszamy końcówkę blendera na samym dnie, uruchamiamy urządzenie i w początkowej fazie trzymamy je całkowicie nieruchomo. Zaledwie po kilkudziesięciu sekundach składniki się połączą i masa zacznie uzyskiwać konsystencję majonezu. Dopiero wówczas zaczynamy wykonywać powolne ruchy, delikatnie przechylając końcówkę blendera, tak żeby pozostały na górze olej spłynął na dół i połączył się z już „ukręconym” majonezem. Kiedy tylko osiągnie on jednolitą strukturę, wyłączamy blender i ostrożnie wyjmujemy końcówkę. I gotowe!

Pamiętajmy też, że nie wolno przerywać procesu miksowania, ani nadmiernie go przedłużać. Całość trwa dosłownie chwilę. Nie zrażajmy się też od razu, nawet jeśli wydaje nam się, że majonez nie uzyskuje właściwej konsystencji. Nie można w takiej sytuacji wyłączać blendera i włączać go ponownie. Warto cierpliwie poczekać, nie przerywając blendowania, a masa z pewnością zacznie gęstnieć.

- Do majonezu używamy surowego jaja, trzeba więc sparzyć jego skorupkę – podkreśla specjalista marki Fermy Drobiu Jokiel. – Pamiętajmy też, że w przeciwieństwie do produktów dostępnych w sklepie, domowy majonez pozbawiony jest konserwantów. Nie można więc go długo przechowywać, najlepiej wykorzystać go w ciągu kilku dni.

PRZEPIS NA DOMOWY MAJONEZ W TRZECH KOLORACH Składniki

Wersja klasyczna:
1 jajo rozmiar L (Fermy Drobiu Jokiel)
250g oleju słonecznikowego lub rzepakowego
1 łyżeczka soku z cytryny lub limonki
2 łyżeczki musztardy
2 szczypty mielonego pieprzu czarnego
pół łyżeczki soli

Wersja zielona (dodatkowo do składników z wersji klasycznej):
pęczek świeżej bazylii (same listki, bez łodyg)


Wersja różowa (dodatkowo do składników z wersji klasycznej):
1 łyżeczka koncentratu z buraków

Jajo przed użyciem myjemy, a następnie zalewamy w miseczce na chwilę wrzątkiem, po czym schładzamy pod bieżącą wodą. Wbijamy je do wysokiego naczynia. Dodajemy pozostałe składniki: musztardę, sól i pieprz oraz olej. Do pojemnika wkładamy blender ręczny, jego końcówkę opierając na samym dnie. Ważne jest, aby nie odrywać ani nie poruszać blenderem, dopóki masa nie zacznie gęstnieć. Kiedy składniki zaczną się łączyć, powoli przechylamy końcówkę blendera, żeby olej z górnej warstwy został zassany. Po całkowitym „wchłonięciu” oleju i uzyskaniu pożądanej konsystencji przestajemy miksować i powoli wyjmujemy końcówkę blendującą. I gotowe!

Chcąc przygotować majonez kolorowy, postępujemy podobnie jak w przypadku majonezu w wersji klasycznej. Różowy majonez uzyskamy, dodając do składników w naczyniu łyżeczkę koncentratu z barszczu czerwonego. Przyrządzając wersję w kolorze zielonym, rozdrabniamy liście bazylii (bez łodyg). Siekamy je na drobno, następnie rozgniatamy w moździerzu i miksujemy z olejem przed wlaniem go do pojemnika z pozostałymi składnikami.

Smacznego!

Orchidea Creative Group



„Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów” – pierwsza taka książka o serze!

[POLECAMY KSIĄŻKĘ]
Absolutnie wyjątkowa książka o serze, jakiej w Polsce jeszcze nie było!!!
Jej autorzy – Carolina Pietyra i Kamil Wernicki, właściciele krakowskiego sklepu z serami „Pod Czerwonym Kogutem” – o serach wiedzą prawdopodobnie wszystko.
Tą wiedzą dzielą się w swojej książce, uchylając także rąbka tajemnicy i zdradzając przepisy na doskonałe i często nieoczywiste połączenia smakowe oraz potrawy.
„Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów” to elementarz serów europejskich i przewodnik po ich historii wzbogacony ciekawymi anegdotami, a także wskazówkami, jak najlepiej zestawiać sery i wina. Znajdziemy w nim wiedzę praktyczną dotyczącą podawania, krojenia i przechowywania serów oraz 40 przepisów na dania z nimi w roli głównej inspirowanych kuchnią z różnych zakątków świata. Uroku dodaje jej przepiękne wydanie wzbogacone o autorskie limeryki, ilustracje oraz zdjęcia.
Książka idealna na prezent!!!!

Polecamy na: książki.



Pełnoziarniste gofry jaglane z jagodami i daktylami. Chrupiące, pachnące i zdrowe!

Śniadanie, deser, podwieczorek… każda pora jest dobra na gofry!
W szczególności chrupiące gofry jaglane z jagodami i daktylami.


Ta szybka propozycja na pyszne danie na słodko z pewnością ucieszy małych i dużych miłośników zdrowych słodkości. Można serwować je z dowolnymi dodatkami, na przykład z owocowymi musami, miodem czy jogurtem. Gofry mogą stać się również chrupiącym dodatkiem do lodów, budyniu czy kisielu. Są też idealną przekąską dla najmłodszych domowników, można je serwować maluchom już od pierwszego roku życia.

Składniki na ok 12 gofrów:
250 g pełnoziarnistej mąki jaglane
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 jajka
100 ml mleka
300 g musu jagoda z daktylem Holle (3 tubki Dino Date)
4 łyżki oleju
owoce do ozdoby

Przygotowanie:
W jednej misce ubić jaja na pianę, dodać do nich resztę mokrych składników: mleko, mus Dino Date, olej i delikatnie wymieszać. W drugiej misce wymieszać suche składniki: mąkę i proszek do pieczenia, a następnie przesiać. Połączyć zawartość obu misek i dokładnie wymieszać na jednolite lejące się ciasto gofrowe. Porcję gotowego ciasta wlewać na rozgrzaną gofrownicę wysmarowaną tłuszczem. Piec do zarumienienia. Podawać z ulubionymi dodatkami.

Smacznego! Holle.pl



Twój niezbędnik- przed i po imprezie

Spotkania w gronie najbliższych, to czas, gdy każdemu może zdarzyć się się nadużyć alkoholu.

Co wtedy?
Warto sprawdzić, czy po zakrapianym wieczorze można prowadzić samochód!
Wystarczy, zaopatrzyć się w porządny alkomat.

Poznaj możliwości swojego organizmu.
Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.
Używając alkomatu dowiesz się ile możesz bezpiecznie wypić, a rano sprawdzisz, czy już możesz prowadzić.

Firma Ekspent działająca na rynku alkomatów, zaprasza na zakupy do swojego firmowego stoiska w Centrum Handlowym M1, ul. Kisielewskiego 8/16.
Zaopatrz się w alkomat i nigdy nie ryzykuj!
Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Dzień Kobiet - świętowanie ułatwione dzięki firmie Green Pack

GREEN PACK Szymanek Opakowania poleca produkty, które ułatwią i umilą nam świętowanie! Gdy przygotowujesz okolicznościowe niespodzianki, na przykład z okazji Dnia Kobiet w firmie Green Pack zaopatrzysz się także w odpowiednie, opakowania prezentów.



Każda Pani Domu wie jak przydatne w codziennej pracy są:
woreczki, papiery do pieczenia, folie spożywcze, folie aluminiowe, torebki papierowe, kartoniki, pojemniki, eko naczynia, czy szufelki papierowe.
Ułatwiają każdą czynność i sprawiają ze praca w kuchni jest przyjemna, a wyroby zawsze udane.
Zakup tych produktów to udany pomysł na świętowanie Dnia Kobiet.
Te wszystkie dobra, które każdej gospodyni umilą ten dzień znajdziecie w FPHU Green Pack Szymanek Opakowania.

Zapraszamy:
Hurtownia Opakowań - Centrum Opakowań Ekologicznych
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek
Wierzchowisko ul. Długa 14,
42-233 Mykanów k. Częstochowy, tel.: 34 328 72 15
Częstochowa: ul Krakowska 2

Zapraszamy na zakupy ON-LINE - sklep internetowy www.greenpack.pl



kulinaria



Oryginalny pomysł na Tłusty Czwartek – przepis na hiszpańskie churros

Tradycja zajadania się słodkościami na koniec karnawału to jeden z najprzyjemniejszych zwyczajów.
W tym roku Tłusty Czwartek przypada 24 lutego.
Na ten jeden dzień w roku możemy zapomnieć o liczeniu kalorii, bo jak wieść gminna niesie, wtedy nawet najbardziej kaloryczne przysmaki nie tuczą. Najpopularniejsze w naszym kraju są pączki i faworki, ale warto urozmaicić „ostatkowe menu” i spróbować przepysznych churros prosto z Hiszpanii.





Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i wypada sześć dni przed Środą Popielcową. Jest świętem ruchomym, ściśle uzależnionym od daty Wielkanocy. Okres ten zwyczajowo określany jest jako ostatki, zapusty lub mięsopust, czyli czas hucznych zabaw i suto zastawionych stołów, który stanowi przygotowanie do zbliżającego się postu. Korzeni takiego świętowania można szukać w tradycji przedchrześcijańskiej. Już w starożytnym Rzymie „tłustym dniem” czczono odchodzenie zimy i zbliżającą się wiosnę. Współcześnie Tłusty Czwartek kojarzony jest ze słodkościami, przede wszystkim pączkami i faworkami. Początkowo jednak obfitował w dania mięsne. Same pączki również pierwotnie nadziewane były słoniną i mięsem, a ich ciasto było znacznie twardsze. Słodka wersja pojawiła się pod koniec średniowiecza, a na okrągłe, lekkie, puszyste pączki na bazie drożdży trzeba było poczekać do XVIII w.

Łączenie końca karnawału z pysznym jedzeniem znane jest nie tylko w Polsce. Niemcy obchodzą Schmotziger Donnerstag, Francuzi i Włosi „tłusty wtorek”, czyli Mardi Gras i Giovedi Grasso, a Norwegowie niedzielę - Fastelavnssondag.

Choć tradycja mówi, że w Tłusty Czwartek trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka, żeby zapewnić sobie powodzenie przez cały rok, możemy też zaskoczyć domowników innymi smakołykami. Tego dnia z pewnością doskonale sprawdzi się hiszpański przysmak – churros. To lekkie i chrupiące pałeczki na bazie parzonego ciasta, smażone podobnie jak pączki i faworki w głębokim tłuszczu. Najczęściej podawane są z gorącą czekoladą.

- Churros robi się naprawdę szybko, a do ich przygotowania wystarczy mieć jaja, mąkę, masło, olej, cukier i wodę – stwierdza Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Pamiętajmy jednak, że tak jak w przypadku każdego ciasta parzonego, muszą mieć idealnie skomponowane proporcje. Bardzo ważna jest też temperatura w poszczególnych fazach.

Pierwszym krokiem jest zaparzenie mąki w gotującej się wodzie z dodatkiem masła i cukru. Istotne jest, aby mąkę dodać do wrzątku i energicznie mieszając, wrobić gładkie ciasto. Jest ono gotowe, gdy odkleja się od ścianek garnka.

- Zanim dodamy jaja, ciasto musi ostygnąć, inaczej może się zwarzyć – stwierdza specjalista marki Fermy Drobiu Jokiel. – Jaja miksujemy z ciastem za pomocą malaksera lub miksera z końcówkami do mieszania ciasta. Dodajemy je po jednym i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Ciasto na churros jest dość zbite, nie powinno się rozlewać na tłuszczu. Najlepiej więc użyć mocnego rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Jednorazowe rękawy mogą się przerwać w trakcie wyciskania gęstego ciasta. Do odcinania porcji można wykorzystać nożyczki.

Przepis na hiszpańskie churros

Składniki:
150 ml wody
30 g masła
2 łyżki cukru
szczypta soli
1 łyżeczka cukru waniliowego
2 jaja M lub L (Fermy Drobiu Jokiel)
100 g mąki pszennej
1 l oleju do smażenia
Wodę wlewamy do garnka, dodajemy masło, cukier, cukier waniliowy i szczyptę soli. Doprowadzamy składniki do wrzenia i gotujemy ok. 1 minutę. Następnie zmniejszamy ogień i dodajemy przesianą mąkę. Całość energicznie mieszamy do połączenia się składników. Wyrabiamy gładką kulę ciasta, które powinno odklejać się od ścianek garnka. Przekładamy do miski i pozostawimy do ostygnięcia. Następnie do ciasta wbijamy kolejno 2 jajka i miksujemy w malakserze na gładką masę. Olej rozgrzewamy w garnku do temperatury ok. 180 st. C. Ciasto przekładamy do worka cukierniczego. Bezpośrednio na rozgrzany olej wyciskamy słupki ok. 10-12 cm. Smażymy do zarumienienia z obu stron i wykładamy na ręcznik papierowy, aby odsączyć tłuszcz.

Można podawać bezpośrednio po przygotowaniu, obsypane cukrem pudrem i cynamonem. Najlepiej smakują z rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą.

Smacznego!

Orchidea Creative Group



KARNAWAŁ OPAKOWAŃ trwa - Green Pack zaprasza

Firma Green Pack z Wierzchowiska zaprasza na:

KARNAWAŁ OPAKOWAŃ!



W Green Pack-u kupisz pojemniczki na desery, kieliszki do koktajli, szampana, pucharki, talerzyki, szklaneczki, opakowania dla cateringu, papiery do pieczenia, folie i wiele, wiele innych artykułów niezbędnych podczas karnawałowych przyjęć.

A gdy po przyjęciu nadchodzi czas porządków - w firmie Green Pack zakupisz wszystkie niezbędne artykuły przydatne do małego i wielkiego sprzątania: worki nas śmieci, gąbeczki, płyny, ściereczki, jednorazowe papiery, chusteczki.

"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA

zaprasza:

do siedziby: Wierzchowisko ul. Długa 14, 42-233 Mykanów k. Częstochowy,
tel.: 34 328 72 15 do filii: ul. Krakowska 2, 42-200 Częstochowa, tel: 34 322 93 06, 667 652 50 on line: www.greenpack.com

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Przez żołądek do serca. Co warto wiedzieć, aby zaskoczyć bliską osobę upominkiem kulinarnym

Cieszące się popularnością i sympatią Polaków telewizyjne programy kulinarne i zamiłowanie do jedzenia sprawiają, że wśród naszych bliskich często możemy znaleźć pełnego pasji kucharza amatora lub prawdziwego smakosza. Jakim niestandardowym upominkiem kulinarnym możemy go zaskoczyć i czym się kierować przy wyborze takiej niespodzianki?



Upominki kulinarne najczęściej kojarzą się z kuchennymi gadżetami, tymczasem, jak pokazują dostępne na rynku rozwiązania, mamy dużo więcej inspiracji na ciekawszy i bardziej wyrafinowany prezent dla wielbiciela kulinarnej pasji. Możemy zafundować takiej osobie jakąś atrakcję związaną z gotowaniem lub jedzeniem. Udział w warsztacie czy kursie kulinarnym lub degustacje, to tylko wybrane przykłady pomysłów, jakimi możemy się posłużyć.

Duży wybór propozycji upominków kulinarnych, które możemy nabyć choćby w formie voucherów, są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Mogą one zastąpić kolejną książkę kucharską, z której przepisy można często znaleźć w sieci lub sprzęt kuchenny, który czasami trafia na półkę.

Wybierając prezenty kulinarne w formie przeżyć nie tylko możemy sprawiać bliskiej osobie radość, ale też stworzyć jej okazję do przeżycia ciekawej, kulinarnej przygody i zdobywania w tym obszarze nowych doświadczeń. Warsztaty serowarskie, kurs sushi, kurs sommelierski - wybór pomysłów i ofert jest bardzo duży, poczynając od tradycyjnych kursów kulinarnych obejmujących naukę przyrządzania określonych dań o różnym stopniu zaawansowania, aż nawet po warsztaty serowarskie, obejmujące naukę samodzielnego wytwarzania sera. – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Kursy i warsztaty kulinarne to nie tylko nieocenione źródło wiedzy kucharskiej, ale też ciekawy i praktyczny pomysł na prezent dla pasjonata kuchni czy kucharza amatora, chcącego się rozwijając w praktyce. Takie niespodzianki, podarowane w formie voucherów, pozwalają ciekawie spędzić wolny czas, ale także zdobyć wiedzę i umiejętności, które potem mogą przydać się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Upominek kulinarny może więc idealnie łączyć przyjemne z pożytecznym, stając się nie tylko trafioną niespodzianką, ale również inwestycją w spełnienie marzeń bliskiej osoby i rozwój jej kulinarnych kompetencji.

Upominki kulinarne to nie tylko te związane z jedzeniem czy z przygotowywaniem potraw, ale również z napojami, które zwykle im towarzyszą.

W kategorii prezentów kulinarnych znajdziemy również takie atrakcje, jak kurs baristyczny, kurs warzenia piwa czy degustacja wina, a nawet kurs sommelierski. Tego typu upominek dla pasjonata kulinariów może będzie świetnym uzupełnieniem jego umiejętności, a dzięki dobrze dobranym napojom dodać serwowanym przez niego daniom jeszcze lepszych doznań. – dodaje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Innym pomysłem na kulinarną niespodziankę dla miłośnika kuchni, który może mocno zaskoczyć bliską nam osobę jest kolacja w ciemności. Taką nietypową koncepcję na spędzenie wieczoru przy degustacji dań serwują już od kilku lat wybrane restauracje w Polsce. Dzięki wyłączeniu zmysłu wzroku i wyostrzeniu pozostałych zmysłów, jak smak czy węch, możemy w trakcie kolacji w ciemności na nowo odkryć smak znanych potraw i przyjemność płynącą z jedzenia. Taki pomysł na prezent dla bliskiej osoby to podwójna niespodzianka, gdyż menu podczas kolacji owiane jest tajemnicą, aby na koniec każdy mógł samodzielnie zweryfikować swoje odczucia. Dzięki temu nietypowemu przeżyciu, miłośnik kuchni może doświadczyć zupełnie nowych kulinarnych doznań, które z pewnością na długo pozostaną w jego pamięci.

Jak pokazują przedstawione przykłady upominki kulinarne to nie tylko gadżety do kuchni, ale również szansa na ciekawe spędzenia czasu wolnego dla miłośnika gotowania. Jak potwierdzają badania, prezenty oparte na przeżywaniu i doświadczaniu dostarczają obdarowanym dłużej trwającego uczucia szczęścia niż te w postaci przedmiotów. Wybór atrakcji związanych z jedzeniem i gotowaniem jest duży w Polsce, więc mamy w czym wybierać, jeśli chcemy zaskoczyć bliską osobę kulinarnym upominkiem zapadającym w pamięć.

Innovation PR



Astoria i Sonex na każdy dzień oraz na uroczyste okazje

Smaczne codzienne posiłki, udane ważne przyjęcia i zasłużony relaks - to wszystko znajdziesz w Restauracji Astoria i Hotelu Sonex w Częstochowie. Zaplanuj swoje ważne uroczystości korzystając z bogatego menu oraz cudownego klimatu sal w Restauracji ASTORIA. Twoi goście, po spotkaniu odpoczną tuż obok, w przytulnych wnętrzach Hotelu SONEX.

A na nowy tydzień zaplanuj nowe smaki -

Smaczne jedzenie przyjedzie do Ciebie!

Restauracja ASTORIA zaprasza na wiele smakowitych potraw.

Na każdy dzień możemy zaplanować sobie nowe danie i inny smak. Każdego dnia specjalnie dla Ciebie kucharze przygotowują pożywną zupę, która dojedzie do Ciebie pięknie podana, w eleganckim, apetycznym słoiku. Od poniedziałku do soboty, w godz. 11-16 można zamówić wykwintne dania na wynos, a także zaplanować ważną uroczystość.

#Restauracja #ASTORIA zaprasza
- tel.: 504 255 295
Aktualne menu:
https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



Dzień naleśnika – czy znasz przepis na ten idealny

2 lutego we Francji, Belgii i Szwajcarii to nie tylko Święto Ofiarowania Pańskiego, ale też dzień naleśnika. Jak każe wieloletnia tradycja, w każdym domu smażone są cienkie i chrupiące placki, które nie tylko pysznie smakują, ale też mają przynieść szczęście. A jak wiadomo, Francuzi są mistrzami w przyrządzaniu tego dania! Jaki jest ich sekret?

40 dni po Bożym Narodzeniu przypada La Chandeleur. Choć nazwa tego święta pochodzi od zapalanych w tym dniu świec, większości Francuzów kojarzy się ono przede wszystkim z naleśnikami. Zgodnie z tradycją, przed wyruszeniem na procesję trzeba bowiem usmażyć naleśniki. I to nie byle jak. Jeśli chcemy zapewnić sobie powodzenie, należy to zrobić trzymając w jednej ręce patelnię, a w drugiej monetę. Oczywiście, naleśnik trzeba przewrócić w powietrzu. Historia tego zwyczaju łączy się z papieżem Gelezjuszem I, który schrystianizował celtycką tradycję i nie tylko wprowadził do Kościoła procesje z płonącymi świecami, ale też kazał z tej okazji rozdawać żywności biednym.

Francuskie crepes

Choć za twórców współczesnych naleśników uważają się Włosi, sztukę ich przyrządzania do perfekcji opanowali Francuzi. Nie bez przyczyny cienkie i chrupiące naleśniki, jakie znamy także z polskich domów, nazywamy właśnie francuskimi – w opozycji do naleśników amerykańskich, czyli puszystych pancakes. Za centrum naleśnikowego świata uważa się Bretanię, to tam powstawały pierwsze creperies – specjalizujące się w tych daniach naleśnikarnie. Dziś odmian naleśników jest wiele. Z dzieciństwem wielu z nas kojarzą się te na słodko np. z białym serem lub dżemem. Jednym z najsłynniejszych deserów naleśnikowych są crepes Suzette – niezwykle cienkie, podawane z aromatycznym pomarańczowym sosem. Mogą być zalane likierem pomarańczowym i podpalone.

Jednak naleśnikowe placki nie muszą być serwowane na słodko. Dużym powodzeniem cieszą się także ich wersje wytrawne. Wówczas można je przyrządzić np. z mąki gryczanej. Jako farsz doskonale sprawdzi się ricotta ze szpinakiem lub z wędzonym łososiem i awokado, a nawet z jajko sadzone.

Gdzie tkwi sekret?

Do przygotowania pysznych naleśników wystarczy zaledwie kilka składników – jaja, mąka, mleko lub woda oraz olej lub masło. Ich wykonanie wydaje się być banalnie proste – wmieszać wszystkie składniki, wylewać partiami na patelnię i smażyć cienkie placki. Dlaczego więc naleśnik naleśnikowi nie równy?

– Najważniejsze są proporcje, które zapewnią nam odpowiednią konsystencję ciasta – podkreśla Tomasz Jokiel, ekspert z firmy Fermy Drobiu Jokiel. – Jeśli dodamy zbyt dużo jajek w stosunku do mąki, naleśniki mogą wyjść za bardzo zbite i „gumowate”. Twardsze będą również te rozrobione przy użyciu samego mleka. Warto więc wymieszać mleko pół na pół z wodą, najlepiej gazowaną, dzięki czemu dodatkowo napowietrzymy ciasto.

Jakie są zatem najlepsze proporcje ciasta na naleśniki?

Doświadczone gospodynie domowe przygotowują je „na oko”, w zależności od potrzeb rozrzedzają mlekiem lub zagęszczają mąką. Jeśli jednak nie mamy aż takiej wprawy, możemy skorzystać z następującego przepisu: 2 jaja, 150 ml mleka, 150 ml wody, 125 g mąki, szczypta soli i 40 g rozpuszczonego masła. – Jeśli chcemy uzyskać gładkie ciasto pozbawione grudek, zamiast wbijać jajka bezpośrednio do mąki, możemy najpierw połączyć je z płynnymi składnikami i zmiksować przy użyciu malaksera – podpowiada specjalista marki Fermy Drobiu Jokiel. – Do tak przygotowanych jajek dodajemy partiami przesianą mąkę, a na koniec rozpuszczone masło. Gdy przygotowujemy ciasto ręcznie, musimy je intensywnie mieszać trzepaczką.

Przed smażeniem ciasto musi „odpocząć”

Przygotowane ciasto należy przykryć i odstawić do lodówki na co najmniej pół godziny, najlepiej 1-2 godziny, a nawet całą noc. Zanim przystąpimy do smażenia, całość należy ponownie wymieszać, ponieważ składniki mogą się rozwarstwić.

Ważna jest też patelnia, na której smażymy placki. Przede wszystkim musi mieć grube dno. Aby naleśniki się udały – były chrupiące, a nie wyschły – potrzebują stałej wysokiej temperatury. Wygodniej jest używać patelni o mniejszej średnicy – optymalnie 20-24 cm. Najlepiej sprawdzają się te dedykowane do smażenia naleśników – mają płytkie brzegi, ułatwiające przewracanie naleśnika, a także często powłokę non stick zapobiegającą przywieraniu.

Orchidea Creative Group



Słodki poniedziałek z firmą Green Pack - przepis na szarlotkę z bezą na karnawałowy tydzień

Zapach pieczonych jabłek i rozpływające się w ustach kruche ciasto – dla wielu z nas karnawał kojarzy się z szarlotką. Szarlotka wykończona delikatną bezą będzie się pięknie prezentowała na każdym przyjęciu.

Zdradzamy, gdzie tkwi sekret bezy idealnej.

Lekka chmurka ze słodkiej bezy, aromatyczne, odrobinę kwaskawe jabłka i kruche, maślane ciasto – takie połączenie sprawia, że już na samą myśl cieknie nam ślinka. I choć bezy uchodzą za dość kapryśne wypieki, są sprawdzone sposoby na to, aby z białek jaj uzyskać delikatny przysmak.

Podstawą każdej bezy są dwa składniki – białka jaj kurzych i cukier. Wydawać by się mogło, że to niewiele, więc trudno coś tu zepsuć. Tymczasem wpływ na to, czy beza będzie naprawdę udana, ma wiele czynników.

- Kluczem do dobrej bezy są świeże jaja, bowiem tylko z takich białek powstanie sztywna, trzymająca odpowiednią strukturę piana – podkreśla Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Wbijając je do miski, musimy starannie oddzielić białka od żółtek. Absolutnie nie mogą się wymieszać. Najlepiej wyjąć je z lodówki chwilę wcześniej. Białka w temperaturze pokojowej łatwiej się ubijają.
Ważny jest również dobór cukru. Dziś odchodzi się od przygotowywania bezy z wykorzystaniem cukru pudru, lepiej użyć zwykłego. Idealnie sprawdzi się drobnoziarnisty, który szybciej się rozpuści.
Pianę ubijamy w dużej, najlepiej metalowej lub szklanej, misce – ręcznie lub za pomocą miksera.
- Wykorzystanie ręcznej trzepaczki do jajek jest z pewnością bardziej pracochłonne, ale mamy wówczas większą kontrolę nad powstającą pianą – stwierdza specjalista. – Jeśli posługujemy się mikserem, zacznijmy od wolnych obrotów i zwiększajmy je stopniowo do najwyższych. Bardzo ważne jest przerwanie ubijania w odpowiednim momencie. Robimy to do uzyskania tzw. soft peaks, czyli chwili kiedy za pomocą mieszadła jesteśmy w stanie stworzyć wierzchołki, ale ich czubki opadają. To właściwy moment na dodanie cukru. Zbyt długie ubijanie białek doprowadzi do rozerwania struktur białkowych i opadnięcia piany. Może oddzielić się wówczas płyn. Z takiej piany beza już się nie uda.
Dodanie cukru do piany z białek stabilizuje ją. Ważne jest nie tylko rozpoczęcie tego procesu w odpowiednim momencie, ale też wsypywanie cukru stopniowo, po jednej łyżce. Białka z cukrem ubijamy do całkowitego rozpuszczenia drobinek. Można to sprawdzić rozcierając pianę w palcach (nie powinniśmy wyczuwać grudek).
- Prawidłowo ubita piana bezowa powinna być sztywna, gęsta, błyszcząca i nie rozlewać się na boki – wyjaśnia Tomasz Jokiel. – Pamiętajmy, aby wyłożyć ją na ciasto natychmiast po przygotowaniu i od razu wstawić do rozgrzanego piekarnika.

Przepis na domową szarlotkę z bezą



Składniki na ciasto:
· 180 g mąki pszennej
· 100 g masła, zimnego, pokrojonego na kawałki
· szczypta soli
· 1 żółtko jaja M lub L (Fermy Drobiu Jokiel)
· 2 łyżki cukru
· 1 łyżeczka śmietany 18%

Składniki na nadzienie:
· 1 kg jabłek (waga po obraniu i usunięciu gniazd nasiennych)
· sok z połowy pomarańczy
· 1 łyżeczka cynamonu
· 3-4 łyżki mąki ziemniaczanej

Składniki na bezę:
· 4 białka jaj M lub L (Fermy Drobiu Jokiel)
· 150 g cukru
· 1 łyżeczka soku z cytryny
· 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
· opcjonalnie 3 łyżki cukru (w przypadku kwaśnych jabłek)

Mąkę przesiać do malaksera, dodać masło i wstępnie wymieszać (jeżeli nie mamy malaksera, można to zrobić ręcznie). Następnie dodać żółtko, śmietanę, cukier i sól. Zagnieść ciasto, uformować je w kulę, zawinąć w folię spożywczą i wstawić na minimum 1h do lodówki.
Formę (22 cm) posmarować masłem i oprószyć mąką. Po upływie czasu, ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na oprószonym mąką blacie a następnie wyłożyć nim blachę (najpierw koło na spód, a potem brzegi). Ciasto ponakłuwać widelcem, przykryć papierem do pieczenia i posypać suchymi nasionami roślin strączkowych (np. grochem, fasolą, soczewicą). Piec 15 min (190°C) w trybie góra-dół. Następnie zdjąć papier z nasionami i piec dodatkowe 15 minut.
Obrane, pocięte w dużą kostkę jabłka zasmażyć z cukrem i sokiem z pomarańczy do miękkości (kawałki powinny być nadal widoczne). Pod koniec smażenia dodać cynamon, a po zdjęciu patelni z kuchenki - dodać mąkę ziemniaczaną i wymieszać. Ponieważ ciasto z bezą jest bardzo słodkie, można zrezygnować z dosładzania jabłek. Gotową masę owocową wyłożyć na upieczony spód.
Białka ubić, następnie powoli (łyżka po łyżce) dodawać cukier i kontynuować ubijanie do całkowitego rozpuszczenia cukru. Pod koniec ubijania piany z cukrem dodać łyżeczkę soku z cytryny i mąkę ziemniaczaną. Powstałą pianę wyłożyć na jabłka i wstawić do piekarnika. Piec ok. 20 minut w temperaturze 180°C (w trybie góra-dół).
Szarlotkę należy podawać ostudzoną.

Smacznego!
Orchidea Creative Group

Najlepsze przyjęcia, udane wypieki i łatwe sprzątanie zapewnisz sobie korzystając z artykułów dostępnych w firmie Green Pack Szymanek Opakowania.



Papiery do pieczenia, foremki, pucharki, folie, opakowania do gotowych wypieków, a także ręczniki papierowe, gąbeczki, serwetki, wszelkie akcesoria do sprzątania zakupione w firmie Green Pack sprawią, że praca w kuchni będzie słodka, pyszna i przyjemna. GREEN PACK Szymanek Opakowania zaprasza: Wierzchowisko ul. Długa 14, 42-233 Mykanów k. Częstochowy, Krakowska 2, Częstochowa, a także on line: www.greenpack.com

Słodkiego tygodnia i smacznego karnawału: https://czest.info/kulinaria



Zadbaj, aby Twoje Święta były wykwintne i smaczne

Jak sprawić, aby wszystkie świąteczne potrawy były udane i każdy z domowników zjadł je ze smakiem? Co zrobić, aby usiąść z najbliższymi przy wigilijnym i świątecznym, suto zastawionym stole, a przy tym nie paść ze zmęczenia?

Jest genialny sposób, że Twoje Święta będą zdrowe i wesołe, a wszystkie potrawy udane.

Skorzystaj z Świątecznego Cateringu przygotowanego przez Restaurację ASTORIA w Częstochowie

Już dziś zaplanuj swoje wyjątkowe Święta.

Zamówienia na świąteczne menu, przygotowywane przez wykwalifikowanych Szefów Kuchni można składać do 17grudnia.

Dostawa z dowozem bądź odbiór w hotelu do 23 grudnia w godzinach 12:00 - 16:00
Nie zwlekaj, zobacz co znajdzie się na Twoim stole!
W czasie przedświątecznych przygotowań zajmij się upominkami dla najbliższych, a jedzenie zamawiaj na wynos.

Restauracja ASTORIA jest do Twojej dyspozycji:

codziennie od poniedziałku do soboty, w godz. 12-17
tel.: 504 255 295
Sprawdź menu u nas: https://czest.info/kulinaria
oraz na https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/

#Astoria na Święta! #Astoria na każdy dzień!

Zapraszamy: https://czest.info/kulinaria



Wędzone smakołyki – sycące i aromatyczne przekąski na Andrzejki

Intensywny, dymny aromat wędzonych specjałów idealnie komponuje się z ostatnimi dniami jesieni, kiedy w kuchni coraz częściej pojawiają się potrawy cięższe i bardziej treściwe, niż ma to miejsce w czasie ciepłych miesięcy. Poddane działaniu dymu składniki to również doskonały patent na apetyczne urozmaicenie domowego przyjęcia. Stół wyrazistych w smaku przekąsek z pewnością umili czas spędzony na andrzejkowych wróżbach, które odbędą się, nie inaczej, a w otoczeniu dymu świec i kadzideł.

Wędzenie to nic innego, jak jedna z wielu metod konserwacji żywności. W tym wypadku, obok przedłużenia terminu przydatności do spożycia, skutkiem ubocznym jest niesamowity, głęboki, dymny aromat. Przeniknięte nim mięso, ryby, a nawet warzywa, owoce i sery są nie tylko smaczne same w sobie, ale i pozwalają w zaskakujący sposób poszerzyć codzienny, kulinarny repertuar. Dzięki zaledwie kilku składnikom, uzupełnionym smakiem wędzonek, w krótkim czasie przygotujemy wyśmienity, andrzejkowy bufet, który zachwyci gości nawet bez odprawiania dodatkowych czarów.

Rybne kąski

Przesycone dymnymi smakami ryby to prawdziwa skarbnica przepysznych inspiracji. Zarówno te poddane wędzeniu na zimno (16 – 22oC), jak i na ciepło (> 22oC) smakują wyśmienicie również bez żadnych dodatków. Przygotowując andrzejkowe przyjęcie możemy wykorzystać ich potencjał na kilka sposobów. Pierwszym z nich są roladki z wędzonym łososiem. Wystarczy posmarować placek tortilli dowolnym sosem (np. jogurtowo-koperkowym, który doskonale podkreśli smak łososia), a następnie ułożyć na nim drobne kawałeczki ryby, listki sałaty, ogórka konserwowego oraz plasterki żółtego sera. Całość zwijamy w rulon i kroimy na kilkucentymetrowe plastry. Innym sposobem na dodanie wędzonej ryby do imprezowego menu są różnego rodzaju dipy, które dopełnią zapiekane ziemniaki, nachosy i krakersy. Gęsty i kremowy sos przygotujemy mieszając posiekanego (lub rozdrobnionego widelcem, w przypadku wędzonego na ciepło) łososia, kwaśną śmietanę, jogurt, serek topiony kremowy, odrobinę chrzanu, szczypiorek i przyprawy. Nie zapominajmy o tym, jak dobrze kawałki wędzonej ryby – makreli, pstrąga czy nawet śledzia – komponują się także z wszelkimi sałatkami.

Jarskie wędzenie

Wędzić można również nietypowe dla tej metody produkty, takie jak owoce i warzywa. Wśród owoców działaniu dymu najczęściej poddaje się śliwki. Choć już w wersji suszonej są bardzo aromatyczne, to dzięki wędzeniu nabierają jeszcze głębszego smaku. Wędzone śliwki warto dodać do dań wytrawnych, takich jak zapiekanki, pieczeń czy też bigos. W przypadku warzyw bardzo często wędzeniu poddawana jest papryka. W postaci mielonej stanowi ona jedną z najpopularniejszych przypraw kuchni hiszpańskiej i meksykańskiej. Charakterystyczną, wędzoną nutą wyróżnia się także kultowy, amerykański sos barbecue. Jego oryginalny smak z pewnością stanie się wyśmienitym dodatkiem również do przekąsek andrzejkowych.

Mięsne aromaty

Najczęściej wędzeniu poddawane jest mięso. Swojska kiełbasa, pokrojona w cienkie plasterki, sama w sobie stanowi wyśmienitą przekąskę. Ponadto dla miłośników mięsiw możemy przygotować również mini burgery, gdzie wołowe kotlety zastąpią cienkie plasterki wędzonej szynki lub schabu. – Wędzony smak doskonale komponuje się także z wszelkiego rodzaju serami. Nie bez powodu jednym z najsłynniejszych polskich serów jest oscypek. Warto pamiętać o tym połączeniu także przy tworzeniu innych potraw i przekąsek. Dodając plasterek sera do dania z wędzonym boczkiem sprawimy, że nawet nieduże kąski będą wyjątkowo sycące. Ponadto zapiekając ser z dodatkiem wędzonych wędlin sprawimy, że przeniknie on intensywnym aromatem i odsłoni zupełnie nowe, smakowe oblicze – mówi Ewa Polińska z MSM Mońki. Łącząc łagodny smak sera żółtego z wyrazistą nutą wędzonego boczku możemy przygotować pieczarkowe zawijasy, które smakują wyśmienicie tak na ciepło, jak i na zimno, w towarzystwie dipów i sosów, jak i bez żadnych dodatków.

Zawijasy pieczarkowo-serowe w boczku wędzonym

Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Składniki:
· 12 świeżych, dużych pieczarek
· 200 g sera żółtego Aldamer MSM Mońki
· 1 pęczka natki pietruszki
· 2 ząbki czosnku
· 12 plasterków wędzonego boczku surowego
· grubo mielony pieprz do smaku

Wykonanie:
Pieczarki oczyścić, lecz nie obierać, wyciąć nóżki i część miąższu. Ser utrzeć na grubych oczkach, dodać posiekaną natkę pietruszki, rozdrobniony czosnek, pieprz, posiekane nóżki pieczarek i całość wymieszać. Tak przygotowanym farszem nadziać pieczarki, każdą owinąć plastrem boczku, spiąć wykałaczką i upiec w piekarniku w 200oC aż do ładnego zrumienienia boczku.

Smacznego!

Sfera Group PR



Udany każdy weekend dzięki firmie Green Pack

Zbliża się czas wolny, weekendowe biesiadowanie z rodziną i przyjaciółmi.

Wasze spotkania i odpoczynek udadzą się dzięki wypiekom i wszelkiej kulinarnej twórczości.


Firma Green Pack Szymanek Opakowania poleca dla Waszej wygody: pojemniki, papiery do pieczenia, folie do żywności pojemniki, talerzyki, kubeczki tacki, czyli pełen asortyment opakowań, które umilą Wasze spotkania!

Green Pack to producent funkcjonalnych i niepowtarzalnych artykułów jednorazowych, które ułatwią i uprzyjemnią każde przyjęcie. Baw się dobrze w gronie przyjaciół i znajomych!

Opakowania produkowane przez firmę Green Pack z Wierzchowiska k/Częstochowy spełniają największe wymagania swoich Klientów.

Opakowania z Green Pack są nowoczesne i przyjazne środowisku. Posiadają niezbędne certyfikaty i atesty.


Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
Wierzchowisko ul. Długa 14,
Mykanów k. Częstochowy,
Filia: ul. Krakowska 2,

Zapraszamy na zakupy hurtowe i detaliczne do sklepu internetowego:
www.greenpack.pl

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



Wigilia, Święta i wiele ważnych uroczystości w niepowtarzalnym klimacie

Restauracja ASTORIA oraz Hotel SONEX zapraszają!

Spotkania wigilijne, świąteczne, noworoczne i wiele innych, uroczystych, służbowych i prywatnych spotkań przed nami.

Zaplanuj je odpowiednio.
Zadbaj, aby na długo pozostały w pamięci Twoich gości.
Spraw, aby niepowtarzalna atmosfera wnętrz i smakowite potrawy sprawiły Wam wiele przyjemności, dostarczyły cudownych doznań i pozwoliły zrelaksować się w gronie najbliższych.

Swoje ważne uroczystości
zaplanuj w Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX

Urodziny, rocznice, chrzciny, spotkania służbowe, wigilijne spotkanie, świąteczne obiady - o wszystko na najwyższym poziomie zadba obsługa w Restauracji i Hotelu.
Twoje przyjęcie będzie zorganizowane fachowo.
Spędzicie czas w pięknym otoczeniu.
Skosztujecie wykwintnych potraw popijając doskonałym winem.

Dla zmęczonych lub gości z daleka czekają tuż obok przytulne pokoje w hotelu Sonex

Zapraszamy do Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX,
na ul. Krakowską 45 w Częstochowie.
Tel.: 504-255-295

#ASTORIA - Twoje smaczne jedzenie pod tel.: 504 255 295

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria

fot.: Astoria



Pasta buraczana z dynią i słonecznikiem - "must eat" tej jesieni

Aksamitna pasta buraczana z pestkami słonecznika i dyni - smakowite menu, dobre z natury dla małych i dużych smakoszy

Aksamitna pasta buraczana z pestkami słonecznika i dyni to absolutne kulinarne „must have”, a raczej „must eat” tej jesieni.

Podbija podniebienia małych i dużych smakoszy.
Świetnie sprawdzi się w duecie z pieczywem, plackami, wytrawnymi goframi, krakersami, może być dodatkiem do zapiekanek, farszów, sosów, dipów a nawet gęstych zup.
Doskonale smakuje na zimno i ciepło.
Prosto, szybko, smacznie i efektownie, a do tego zdrowo i w zgodzie z naturą!
Dzieci i dorośli lubią to! Smacznego!

Składniki:
300g buraków
1 mała marchewka
1 ząbek czosnku
1 łyżka kaszki warzywnej z dynią i kukurydzą Holl
5 łyżek oliwy z oliwek Holle
1 łyżeczka soli
3 łyżki soku z cytryny
2 łyżki pestek dyni
2 łyżki pestek słonecznika
majeranek i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Pestki słonecznika i dyni uprażyć na patelni do zarumienienia. Marchewkę i buraki umyć, obrać i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Starte warzywa podsmażyć na oliwie, zmniejszyć ogień i dusić je aż zmiękną. Krótko przed końcem duszenia dodać wyciśnięty przez praskę czosnek, majeranek, sól i pieprz, całość jeszcze chwilę pozostawić na małym ogniu. Gotowe warzywa lekko przestudzić, wymieszać z uprażonymi pestkami, sokiem z cytryny i łyżką kaszki warzywnej z dynią i kukurydzą. Całość zmiksować blenderem na gładką masę. Porada: Pastę można opcjonalnie doprawić łyżką majonezu lub jogurtu naturalnego

Tok Tok Pr Smacznego!

Po produkty 'must eat" do realizacji jesiennych fantazji zapraszamy na:

Rodzimy Ryneczek na Wałach Dwernickiego 11, w Częstochowie . Tu przez cały rok zrobisz zakupy z przyjemnością!


Zapraszamy: www.Czest.Info Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Dyniowa tarta nie tylko na Halloween

Pumpkin pie, czyli dyniowy placek na kruchym spodzie, to tradycyjny wypiek amerykański, bez którego trudno wyobrazić sobie w USA Halloween czy Święto Dziękczynienia.

Klasyczna tarta dyniowa podawana jest tam na słodko jako deser. Równie smaczna jest jednak także jej wersja wytrawna. Tarta z masą jajeczną z dynią, serem camembert i porem to świetny pomysł na pożywną kolację nie tylko w halloweenowy wieczór.

Przygotowanie tarty wbrew pozorom nie jest trudne. Jest tylko kilka zasad, których należy się trzymać.

– Podstawą udanej tarty jest kruche ciasto, które powinno rozpływać się w ustach, nie może być zbyt twarde ani rozmiękłe od nadmiaru wilgoci z farszu – stwierdza Tomasz Jokiel z firmy Fermy Drobiu Jokiel. – Sekret udanego ciasta kruchego tkwi w dobrych składnikach – świeżych jajach, lekkiej, przesianej mące i dobrej jakości tłuszczu. Bardzo ważna jest struktura surowego ciasta. Składniki nie powinny połączyć ze sobą na jednolitą, gładką masę. Nie należy więc ciasta kruchego zbyt długo zagniatać, a jedynie wymieszać ze sobą składniki ręcznie lub za pomocą robota kuchennego.

Pamiętajmy, że kruche ciasto lubi chłód. I to już od samego początku. Wszystkie składniki powinny być więc bardzo zimne, włącznie z miską, w której będzie ugniatane ciasto. Z tego też względu malakser stanowi lepsze rozwiązanie niż zagniatanie ręczne, unikniemy bowiem ogrzewania ciasta dłońmi. Po wymieszaniu składników ciasto wkładamy do lodówki, dobrze jest też je ponownie schłodzić po wyłożeniu w formie, zanim przystąpimy do pieczenia.

– Temperatura ma również znacznie w momencie łączenia jajek z duszonymi warzywami – zaznacza ekspert z firmy Fermy Drobiu Jokiel. – Jeśli wrzucimy jajka bezpośrednio na rozgrzaną patelnię, na której mamy bulgoczącą dynię, jest duże prawdopodobieństwo, że się zetną. Dobrze jest farsz przełożyć do miski, lekko ostudzić, a jajka wcześniej zmieszać ze śmietaną. Taki jajeczno-śmietanowy sos powoli wlewamy do purée z dyni i pora.

Tradycyjny amerykański pumpkin pie swój wspaniały aromat zawdzięcza mieszance korzennych przypraw. Także w tarcie wytrawnej nie powinno ich zabraknąć. Jajeczno-dyniowe nadzienie nabierze charakteru, jeśli doprawimy je gałką muszkatołową, pieprzem i imbirem. Kropką nad „i” będą świeże zioła.

Przepis na tartę z dynią, porem i serem camembert

Składniki na ciasto:
300 g mąki pszennej
200 g masła, zimnego, pokrojonego na kawałki
1 łyżeczki soli
1 jajko z chowu na wolnym wybiegu lub ściółkowego (Fermy Drobiu Jokiel)

Składniki na nadzienie:
80 g masła, pokrojonego na kawałki
130 g pora, tylko białej części, pokrojonego w 0,5 cm plastry
400 g dyni, obranej, pokrojonej w kostkę
200 ml wody
70 g śmietany 18%
2 jajka z chowu na wolnym wybiegu lub ściółkowego (Fermy Drobiu Jokiel)
ser camembert, pokrojony w 1 cm kostkę (całe opakowanie)

Przyprawy na nadzienie:
1 płaska łyżeczka soli
1/2 łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, mielonej
1/4 łyżeczki imbiru, suszonego, mielonego
5 g tymianku, świeżego, drobno pokrojonego

Mąkę przesiać do malaksera, dodać masło i wstępnie wymieszać (jeżeli nie mamy malaksera, można to zrobić ręcznie). Następnie dodać jedno jajko i sól. Zagnieść ciasto, uformować je w kulę, zawinąć w folię spożywczą i wstawić na minimum 2h do lodówki.

Blachę do tarty posmarować masłem. Po upływie czasu, ciasto wyjąć z lodówki, pokroić na mniejsze kawałki i zmiksować w malakserze lub innym urządzeniu na grube wióry. Następnie przełożyć je do formy do tarty i ugniatając, wyłożyć całą blaszkę łącznie z brzegami (ciasto można również rozwałkować na oprószonym mąką blacie a następnie, partiami układać w formie). Wierzch ciasta ponakłuwać widelcem, przykryć papierem do pieczenia i posypać suchymi nasionami roślin strączkowych (np. grochem, fasolą, soczewicą). Piec 20 min (200°C) w trybie góra-dół. Następnie zdjąć papier z nasionami i piec dodatkowe 5 minut. Po wyjęciu tarty z piekarnika zmniejszyć temperaturę piekarnika do 170°C.

Dynię zetrzeć na tarce lub pokroić w bardzo drobną kosteczkę, pora pokroić w plastry. Na patelni rozpuścić masło (można dolać odrobinę wody, aby masło nie zaczęło się przypalać). Następnie dodać pokrojoną dynię, pora i resztę wody. Całość doprawić. Dusić pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie zdjąć przykrywkę i sprawdzić, czy dynia nabrała miękkości. Jeżeli tak, należy ugnieść ją na papkę, po czym smażyć bez przykrycia do odparowania wody. Przełożyć do garnka lub miski, poczekać aż delikatnie ostygnie. W tym czasie, w osobnym kubku, wymieszać śmietanę z jajkami. Następnie tak otrzymany sos dodawać partiami do usmażonej dyni z porem.

Na wierzchu podpieczonej, ostudzonej tarty równomiernie wyłożyć nadzienie dyniowe. Piec 20 min w temperaturze 170°C w trybie góra-dół. Po upływie czasu, tartę posypać pokrojonym camembertem, zwiększyć temperaturę piekarnika do 200°C i podpiekać dodatkowe 15 minut, również w trybie góra-dół.

Tartę należy podawać ostudzoną, można udekorować pokrojonym, świeżym tymiankiem.

Smacznego!

Orchidea Creative Group



"Upiecz to" zasługuje na miejsce w każdej kuchni!

PrzyGOTUJ się na tę PREMIERĘ!



Już 29.09 będzie miała miejsce polska premiera światowego bestsellera Upiecz to!
.

Upiecz to! stanowi odpowiedź na kuchenne potrzeby zabieganych ludzi, którzy chcą gotować szybko, zdrowo, pysznie i pięknie. Aby stworzyć pożywne danie, potrzebujemy tylko jednego naczynia, deski do krojenia i piekarnika. Produkty? Wystarczy to, co mamy pod ręką!
Wszystkie przepisy są porażkoodporne
– po prostu nie da się ich zepsuć.


Minimum wysiłku, maksimum smaku!

Książkom Rukmini Iyer zaufało już milion czytelników na całym świecie. W UK sprzedano więcej jej książek niż Jamiego Olivera! Nawet największy amator sprosta procesowi przygotowania, a efekt końcowy zachwyci nawet kucharza z gwiazdką Michelin!
Gdyby na świecie miała istnieć tylko jedna książka kucharska, byłaby nią właśnie ta!

Boisz się eksperymentowania w kuchni?
W twoich szafkach zalegają napoczęte produkty?
A może jesteś prawdziwym "foodie" – ale takim cierpiącym na chroniczny brak czasu?
Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którekolwiek z powyższych pytań, dobrze trafiłeś – "Upiecz to!" gwarantuje sukces niezależnie od twoich umiejętności kulinarnych.

Te dania praktycznie robią się same!

Polecamy: https://czest.info/kulinaria



Żegnając lato pamiętaj o zdrowych, drugich śniadaniach do szkoły i do pracy.

Gdy już plan lekcji ustalony, teraz czas na mocne postanowienia o dobrym odżywianiu, czyli zaplanowanie zdrowych i pysznych śniadań do szkoły i pracy.

Pojedynek szkolnych śniadaniówek zazwyczaj wygląda tak: w jednym plecaku słodka drożdżówka z budyniem i masą lukru, w drugim – kanapka z serem i rozgniecionym pomidorem, która nie wytrzymała starcia z podręcznikami i zeszytami.

Nie ma wątpliwości, która opcja śniadaniowa wygra i zostanie zjedzona ze smakiem, a która trafi do domu albo – co gorsza – wyląduje w koszu.

Co zrobić, żeby śniadanie do szkoły było pyszne, zdrowe i przede wszystkim zjedzone?

Na pewno zakupy w firmie Green Pack!

***

Tu kupisz w ilościach hurtowych i detalicznych woreczki, pudełka i pięke opakowania, które sprawią, że każdy uczeń sięgnie po drugie śniadanie z przyjemnością.

W Green Pack Szymanek Opakowania znajdziesz wszystko czego potrzebujesz,
aby z ochotą zjeść obowiązkową kanapkę!
Wierzchowisko ul. Długa 14,
42-233 Mykanów k. Częstochowy, tel.: 34 328 72 15
Filia: ul. Krakowska 2, 42-200 Częstochowa, tel: 34 322 93 06, 667 652 505


Green Pack - Centrum Opakowań Ekologicznych poleca także:
INDYWIDUALNE NADRUKI NA OPAKOWANIA!




Zadbaj o swoich Klientów i eksponuj własne logo!
https://www.greenpack.com.pl

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria





Astoria i Sonex na każdy dzień oraz na uroczyste okazje

Smaczne codzienne posiłki, udane ważne przyjęcia i zasłużony relaks - to wszystko znajdziesz w Restauracji Astoria i Hotelu Sonex w Częstochowie.

Zaplanuj swoje ważne uroczystości korzystając z bogatego menu oraz cudownego klimatu sal w Restauracji ASTORIA. Twoi goście, po spotkaniu odpoczną tuż obok, w przytulnych wnętrzach Hotelu SONEX.

A na nowy tydzień zaplanuj nowe smaki -

Smaczne jedzenie przyjedzie do Ciebie!

Restauracja ASTORIA zaprasza na wiele smakowitych potraw.

Na każdy dzień możemy zaplanować sobie nowe danie i inny smak.
Każdego dnia specjalnie dla Ciebie kucharze przygotowują pożywną zupę, która dojedzie do Ciebie pięknie podana, w eleganckim, apetycznym słoiku.
Od poniedziałku do soboty, w godz. 11-17 można zamówić wykwintne dania na wynos, a także zaplanować ważną uroczystość.

#Restauracja #ASTORIA zaprasza - tel.: 504 255 295

Aktualne menu:
https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/
Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



Odżywiaj się z myślą o wzroku

Na polepszenie wzroku ma wpływ odpowiednia dieta.

Właściwe odżywianie jest bardzo istotne.


Obecnie co raz częściej nie odrywamy wzroku od smartfona, komputera, telewizora, przez co co raz bardziej nadwyrężamy nasze oczy. Dieta bogata w warzywa i owoce to idealne rozwiązanie dla poprawy wzroku.

Składniki odżywcze zawarte w owocach i warzywach mają ogromny wpływ na nasze oczy.

Zatem troska o wzrok wiąże się z z wizytą u okulisty, optometrysty, specjalistycznymi badaniami, często noszeniem dobrych okularów, a także z odpowiednio dobraną dietą, .

Korzystaj zawsze z usług fachowców.


Zapraszamy do Salonu Promed-Optyk w Częstochowie, Al. NMP 9. Tel. :34 361 57 67
Umów się na wizytę i dbaj o oczy!



Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Baw się z głową!

Urlopy, wakacje, ładna pogoda, długie wieczory, plenerowe imprezy to okres beztroski i zabawy. Na świeżym powietrzu imprezowiczom zdarza się nadużyć alkoholu.

Co wtedy?
Warto sprawdzić, czy po zakrapianym wieczorze można prowadzić samochód!
Wystarczy, zaopatrzyć się w porządny alkomat.

Poznaj możliwości swojego organizmu.
Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.

Używając alkomatu dowiesz się ile możesz bezpiecznie wypić, a rano sprawdzisz, czy już możesz prowadzić.

Firma Ekspent działająca na rynku alkomatów, zaprasza na zakupy do swojego firmowego stoiska w Centrum Handlowym M1, ul. Kisielewskiego 8/16.
Zaopatrz się w alkomat i nigdy nie ryzykuj!



Kto ma ochotę na coś słodkiego, orzeźwiającego i oryginalnego? Zapraszamy na deser z tofu!

Orzeźwiająco chłodny, aksamitnie czekoladowy deser z tofu – dla małych i dużych smakoszy - naturalnie!



Tofu na deser – niemożliwe? A jednak! Aksamitny, delikatny a do tego zdrowy i oryginalny – taki właśnie jest deser z tofu, owocami i orkiszowym spodem z ciasteczek. Idealny na letnie upały, prosty w przygotowaniu, efektowny i co najważniejsze - świetnie nadaje się dla amatorów słodyczy w każdym wieku – nawet dla najmłodszych dzieci po 1 r.z.

Smacznego!
Składniki na 4 porcje

400 g tofu
50 g czekolady
3 łyżki miodu
100 g orkiszowych ciasteczek Holle
1 mus z gruszki, brzoskwini, maliny z orkiszem Pear Pony Holle
Świeże owoce do ozdoby

Przygotowanie:

Tofu zblendować na gładką masę. Czekoladę rozpuścić w wodnej kąpieli, po przestudzeniu delikatnie połączyć z przygotowanym tofu. Posłodzić miodem, delikatnie wymieszać i odstawić do lodówki na ok godzinę. Orkiszowe ciasteczka pokruszyć na kawałeczki i wyłożyć nimi spód salaterek. Na ciasteczka wyłożyć warstwę musu. Schłodzony krem z tofu wyjąć z lodówki przełożyć do przygotowanych salaterek, ozdobić ulubionymi owocami lub bakaliami.

Tok tok pr

***

Zrób udane zakupy na Ryneczku z Tradycjami, na Wałach Dwernickiego 11 w Częstochowie i ciesz się orzeźwiającymi smakami swoich deserów!

Smacznego!
https://czest.info/kulinaria



Polska kulinarna: regionalne przysmaki - z czego słyną poszczególne miejsca

Polska słynie z kulinarnych przysmaków.
Naszą narodową dumą znaną na całym świecie są między innymi pierogi.
Jednak podróżując po kraju można odnaleźć smaki charakterystyczne dla danego regionu.
Zwłaszcza latem, gdy stajemy się turystami, warto zwiedzać miejsca nie tylko pod kątem historycznym czy przyrodniczym, ale także kulinarnym.
Wszyscy wiedzą, że najlepsze, prawdziwe oscypki zjedzą na Podhalu, a świeżą rybę z portu nad Bałtykiem.
Podpowiadamy, gdzie wybrać się, by skosztować najlepszych blin, chłodnika lub pyz, ale jeśli macie ochotę wykonać regionalne specjały w domu zapraszamy na zakupy, na RYNECZEK z TRADYCJAMII, ul. Wały Dwernickiego 11 w Częstochowie. Tu wakacyjne zakupy zrobisz z radością.
Kupisz produkty, dzięki którym kulinarnie przeniesiesz się w każdy zakątek Polski!



Zapraszamy: https://czest.info/kulinaria oraz https://czest.info/podroze



Świętuj z klasą! Twoje ważne uroczystości w niepowtarzalnym klimacie

Restauracja ASTORIA oraz Hotel SONEX zapraszają!
Bogate menu oraz fantastyczny klimat sal pozwolą Państwu spędzić niezapomniane chwile podczas każdej uroczystości.
Masz urodziny, rocznicę ślubu, chrzciny, ważne spotkanie służbowe, chcesz ugościć przyjaciół w gorące lub chłodne wieczory, a to wszystko na najwyższym poziomie?
Świętuj swoje duże i małe uroczystości w ASTORII. Po imprezie odpoczywajcie w Hotelu SONEX.
Twoje przyjęcie będzie zorganizowane fachowo. Spędzicie czas w pięknym otoczeniu.
Skosztujecie wykwintnych potraw popijając doskonałym winem.
Smak, jakość i doskonałe podanie... to jest to, co wyróżnia kuchnię w Restauracji ASTORIA Kucharze przykładają tutaj wagę do najmniejszych szczegółów, które sprawiają, że goście dostają na talerzu prawdziwe dzieło sztuki, którego wartość podkreśla doskonały i niepowtarzalny smak...
Dla zmęczonych lub gości z daleka czekają tuż obok przytulne pokoje w hotelu Sonex

Zapraszamy do Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX, na ul. Krakowską 45 w Częstochowie.

Tel.: 504-255-295, 34 366 80 80


Zamawiaj jedzenie także na wynos,
od poniedziałku do soboty w godz. 12-17.
Tel.: 504 255 295
Na terenie Częstochowy dowóz gratis!


Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



3 sposoby na dobrą kawę bez ekspresu ciśnieniowego

Choć branża kawowa przyzwyczaiła nas do tego, że dobra „mała czarna” to koniecznie z ekspresu ciśnieniowego i najlepiej w kawiarnianym wydaniu, to równie dobrze można ją przyrządzić bez niego, za to w najlepszym miejscu na świecie – własnym domu. Haczyk?



Nie ma żadnego, jedynie musimy zaprzyjaźnić się z alternatywnymi sposobami parzenia. Zatem jak przygotować dobrą kawę i w czym? Już podpowiadamy! Alternatywne sposoby parzenia kawy mogą kojarzyć się wiedzą tajemną, którą znają tylko bariści i koneserzy kofeiny. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że te metody mają długą historię i były stosowane jeszcze zanim wynaleziono ekspresy ciśnieniowe. Dlatego niektórzy nazywają je klasycznymi. Co warto o nich wiedzieć, aby przyrządzić pyszną kawę?

Kawa z czajniczka

Dla naszych sąsiadów z Południa kawa to niemalże kultowy temat. Może być wypijana w pośpiechu, najlepiej przy kawiarnianej ladzie lub – wręcz ceremonialnie – w otoczeniu całej familii. Jej parzenie przy pomocy kawiarki to niemalże rytuał – czajniczek ma swoje stałe miejsce w każdej kuchni. Stworzył go Antonio Bialettii w latach 30. ubiegłego wieku i choć niedługo kawiarka będzie świętowała swoje setne urodziny, nie traci na popularności.

Czego możemy się nauczyć od Włochów, korzystając z ich wynalazku? Sekret pysznej kawy tkwi w drobno zmielonych ziarnach, gorącej wodzie, którą wlewamy do zbiorniczka, koniecznie poniżej zaworu bezpieczeństwa – i krótkim czasie parzenia, czyli do momentu, kiedy na powierzchni kawy wytworzy się piana. Dzięki temu unikniemy gorzkiego posmaku, a napar będzie mocny i aromatyczny. Idealny na wczesny poranek.

Kawa od chemika

Uchodzi nie tylko za bardzo delikatną i wyrafinowaną w smaku, ale także… designerską. Wszystko za sprawą kształtu Chemexa, czyli szklanej karafki z drewnianym kołnierzem, która mogłaby stać obok menzurek i kolb laboratoryjnych. To nie przypadek – jego twórcą był nowojorski chemik. Wynaleziony w latach 40. Chemex stał się niemalże ikoną – można go podziwiać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Pojawił się kultowym serialu „Przyjaciele”, a także w Białym Domu za prezydentury Baracka Obamy.

Co jest niezbędne do zaparzania kawy w Chemexie? Jego nieodłącznym elementem są papierowe filtry, które umieszcza się w szklanej kolbie. Po wsypaniu do nich kawy i zalaniu wodą trzeba uzbroić się w cierpliwość – proces może trwać nawet do 5 minut, jednak czysty smak wszystko wynagradza.

– Niegdyś prawdziwa kawa była dobrem luksusowym, ale na szczęście dziś możemy delektować się smakiem małej czarnej również w domowym zaciszu i to bez wydawania sporych pieniędzy na profesjonalny ekspres. Do przygotowania dobrej kawy nie potrzeba wiele – wystarczy mieszanka ziaren, zaparzacz i papierowe filtry – opowiada Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: o ile wiele mówi się o doborze kawy i naczynia do jej parzenia, o tyle często zapomina się o samych filtrach, podczas gdy są one nie mniej istotnym elementem całego procesu. Dlatego szukając tych właściwych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z czego są wykonane. Przykładowo, filtry z linii Paclan For Nature stworzono z naturalnej celulozy, nie użyto do nich kleju ani barwnika, dlatego nie zakłócają smaku kawowej przyjemności. Są także biodegradowalne, co ułatwia ich utylizację. Podsumowując, w doborze filtrów sprawdza się powiedzenie, że proste rozwiązania są najlepsze.

Kawa z dripa

Niektórzy pamiętają ten wynalazek z dzieciństwa. Swoim kształtem przypomina lejek, w którym umieszcza się papierowy filtr. Kiedyś był wykonywany najczęściej z plastiku, dziś – przeżywa drugą młodość. W sklepach znajdziemy szklane, metalowe i ceramiczne modele, które urzekną nas swoim designem. To gratka dla kawoszy – napar ma czysty, delikatny smak i większą zawartość kofeiny niż espresso.

Kawę w dripperze można przygotować w 3 minuty. Ważne są ziarna, najlepsze są te jednorodne, zmielone na grubszy piasek. Po umieszczeniu filtra możemy przystąpić do parzenia – odmierzoną kawę (najlepiej 6 g na 100 ml wody) polewamy gorącą wodą, okrężnymi ruchami. Ważne, aby nie był to wrzątek i żeby nie wlać całej wody na raz, wtedy kawa będzie miała znakomity smak.

Podobno każda dobra rozmowa zaczyna się od filiżanki kawy, dlatego nie powinno jej nigdy zabraknąć. Nie bójmy się eksperymentować, korzystajmy z przelewowych metod parzenia kawy i cieszmy się jej głębokim smakiem.

Buena Vista PR



Czy nasze babcie były less waste? O rozsądnym gospodarowaniu jedzeniem

Less waste – trudno znaleźć osobę, która nie zetknęłaby się z tym określeniem.

W dosłownym tłumaczeniu „mniej marnować”, czyli po prostu generować możliwie jak najmniejszą ilość śmieci. To podejście dobre nie tylko planety, ale i dla naszego portfela.

Jak wprowadzić je w życie? Skąd czerpać inspiracje? Zamiast sięgać do Internetu, przyjrzyjmy się naszym mamom i babciom, które sztukę rozsądnego gospodarowania jedzeniem już dawno temu opanowały do perfekcji. Ale od początku.

Czym jest koncepcja less waste i dlaczego tak o niej głośno w ostatnim czasie?

To filozofia, która ma na celu ograniczenie śmieci do minimum poprzez racjonalne wykorzystywanie produktów.

Co to oznacza w praktyce?

Przemyślane decyzje zakupowe, nabywanie mniejszych ilości żywności i wykorzystywanie w maksymalnym stopniu tego, co znajduje się w naszych lodówkach i spiżarniach. To podejście wydaje się szczególnie istotne, jeśli przyjrzymy się liczbom – zgodnie z szacunkami Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa co roku na świecie marnuje się około 1,3 miliarda ton żywności nadającej się do spożycia, a jeśli te liczby nie robią na nas wrażenia, to warto wspomnieć, że podejście less waste to także ulga dla naszego portfela – w końcu mniej śmieci, to więcej (zaoszczędzonych) pieniędzy. – Przekaz reklamowy i coraz większa różnorodność oferowanych produktów sprawiają, że nasz koszyk w sklepie coraz szybciej się zapełnia. Niestety niejednokrotnie kupujemy więcej niż jesteśmy w stanie przejeść, dlatego zdarza się, że pieczywo, świeże owoce, warzywa, szczególnie te liściaste, kończą na śmietniku. Mamy również problem z robieniem zapasów, nie wiemy, jak dobrze przechowywać żywność, a gotowanie z resztek nie jest powszechne. To grzeszki niemal każdego z nas – nie wynikają z umyślnego działania, w końcu nikt nie chce szkodzić sobie i planecie, jednak często brakuje nam wiedzy w tym temacie. Dlatego tak ważne jest edukowanie w duchu less waste i czerpanie z dobrych wzorców. Jakich? Nasze mamy i babcie miały swoje sprawdzone patenty na to, aby nic się nie zmarnowało. Podążajmy ich śladem – mówi Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan.

Babcine sposoby na less waste

W czasach, kiedy każdy wartościowy produkt spożywczy był na wagę złota, a jego zdobycie było obkupione długim staniem w kolejce, trzeba było efektywnie gospodarować produktami.

Jak dziś nie dopuścić do zepsucia czy wyrzucenia żywności? Planujmy główne posiłki i wybierajmy się na zakupy z listą – wtedy kupimy tylko to, co chcemy, bez zbędnych „zapychaczy” lodówki i nie będziemy mieć problemu z pomysłem na obiad. Jeśli zauważymy, że trudno nam zjeść dany produkt do końca, kupujmy mniejsze opakowania lub takie „na raz” – dobrze sprawdzi się to w przypadku warzyw konserwowych, koncentratów pomidorowych, dżemów czy past kanapkowych. Zorganizujmy przestrzeń lodówki i zwracajmy uwagę na daty ważności produktów – te z krótkim terminem ustawiajmy w zasięgu naszego wzroku – umieszczone na tyle lodówki mogą zostać przegapione. Róbmy systematyczne „czyszczenie” lodówki i wykorzystujmy resztki produktów jako dodatki do dań. Zwiędłe jarzyny wzbogacą smak domowego bulionu, czerstwe pieczywo sprawdzi się jako domowa wersja bułki tartej albo chrupiące grzanki do zupy krem. Jeśli zostało nam trochę ugotowanego makaronu, możemy go wykorzystać do zapiekanek, resztki serów czy wędlin będą dobrym dodatkiem do frittaty czy omletów, a mięso z rosołu może posłużyć jako składnik potrawki czy farsz do krokietów.

Przetwarzajmy to, czego nie dało się zjeść – możemy wekować albo mrozić gotowe potrawy. – Do mrożenia warto wykorzystać specjalne woreczki z klipsami, które pomogą przygotować nam mniejsze porcje – idealne na pojedynczy posiłek – podpowiada Marta Krokowicz, Brand Manager Paclan i dodaje: nie zapominajmy też ich opisywać (najlepiej nazwą produktu i datą zamrożenia) – dzięki temu jeszcze lepiej będziemy mogli gospodarować zamrożoną żywnością

Zacznijmy kompostować – w ten sposób pożytecznie wykorzystamy nawet niejadalne części roślin. – Myśląc o kompostowaniu pamiętajmy, że ważne jest też to, w czym znajdują się bioodpady – absolutnie nie mogą być to klasyczne worki foliowe, ale kompostowalne lub biodegradowalne worki – z papieru lub kukurydzy – radzi ekspertka marki Paclan.

Less waste, niemarnowanie jedzenia czy szacunek do produktu – nieważne, jak to nazwiemy i jakich definicji będziemy się trzymać.

Istotne natomiast jest to, aby mieć świadomość, jak ważne jest racjonalne gospodarowanie zasobami oraz to, co możemy faktycznie zrobić, aby marnować mniej lub wcale. Nie trzeba rewolucji – małe kroki zaprocentują!

Buena Vista PR

***

Po wszelkie ekologiczne opakowania, woreczki, biodegradowalne worki, eko naczynia i wiele innych produktów, dzięki którym zadbany o nasza planetę, będziemy eko, a nasze codzienne czynności w domu i firmie staną się przyjemne zapraszamy do

CENTRUM OPAKOWAŃ EKOLOGICZNYCH GREEN PACK SZYMANEK OPAKOWANIA.

Zakupy detaliczne i hurtowe możemy zrobić w filii
w Częstochowie, ul. Krakowska 2 oraz w siedzibie w Wierzchowisku, u. Długa 14.

W Green Pack możesz także zrobić zakupy ON LINE: www.grenpack.pl



Kremowy budyń jaglany z owocowym musem z mango i marakui - Zdrowy deser dla dużych i małych łasuchów

Gęsty, słodki, kremowy i… zdrowy! A do tego podbija podniebienia dorosłych i dzieci - taki właśnie jest budyń jaglany – pyszny słodki deser, który szybko można przygotować w domu. Sycący i wartościowy odżywczo, prosty w przygotowaniu nie wymaga żadnych skomplikowanych składników, a dowolność dodatków sprawia, że można go przygotowywać na wiele sposobów. Warto spróbować i na stałe wpisać tę jaglana pozycję do rodzinnego menu.



Składniki:
1 dojrzały banan
2,5 szklanka mleka
1 szklanka kaszy jaglanej
4 łyżki miodu
2 musy owocowe z mango i marakują Holle
owoce do dekoracji
Kaszę jaglaną dokładnie wypłukać, zalać mlekiem i gotować na małym ogniu do miękkości i wchłonięcia się mleka. Całość lekko przestudzić dodać banana i zblendować na gładką masę. Do budyniu dodać musy owocowe oraz miód i dokładnie wymieszać. Gotowy budyń przełożyć do salaterek lub kubeczków i dowolnie udekorować wg upodobań. Np. świeżymi owocami, syropem czy dodatkową porcją musu. Budyń można podawać na ciepło i na zimno.

Wskazówka: mleko krowie można zastąpić mlekiem roślinnym

Gotowe! Smacznego!

***

Po świeże produkty do realizacji wszelkich przepisów kulinarnych zapraszamy na:

RYNECZEK Z TRADYCJAMI,
na ul. Wały Dwernickiego 11
w Częstochowie.

Tu zrobisz zakupy z radością!

Wygodny dojazd od strony
Al. NMP i ul. Jasnogórskiej
w Częstochowie już otwarty!

ZAPRASZAMY NA ZAKUPY

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Twoje ważne uroczystości w niepowtarzalnym klimacie

Restauracja ASTORIA oraz Hotel SONEX zapraszają!

Masz urodziny, rocznicę ślubu, chrzciny, ważne spotkanie służbowe, chcesz ugościć przyjaciół na najwyższym poziomie?

Świętuj swoje duże i małe uroczystości w ASTORII. Po imprezie odpoczywajcie w Hotelu SONEX.

Twoje przyjęcie będzie zorganizowane fachowo. Spędzicie czas w pięknym otoczeniu.

Skosztujecie wykwintnych potraw popijając doskonałym winem.

Smak, jakość i doskonałe podanie... to jest to, co wyróżnia kuchnię w Restauracji ASTORIA Kucharze przykładają tutaj wagę do najmniejszych szczegółów, które sprawiają, że goście dostają na talerzu prawdziwe dzieło sztuki, którego wartość podkreśla doskonały i niepowtarzalny smak...

Dla zmęczonych lub gości z daleka czekają tuż obok przytulne pokoje w hotelu Sonex Zapraszamy do Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX, na ul. Krakowską 45 w Częstochowie. Tel.: 34 366 80 80

Zamawiaj jedzenie także na wynos, od poniedziałku do soboty w godz. 12-17.

Tel.: tel.: 504 255 295

Na terenie Częstochowy dowóz gratis!

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



Częstochowa i okolice dołączają do Pogromców Marnowania Jedzenia

Od dziś mieszkańcy Częstochowy, Tarnowskich Gór, Zawiercia, Będzina, Podzamcza i Rędzin stali się częścią społeczności Pogromców Marnowania Jedzenia!

Lokalne restauracje, kawiarnie, sklepy czy cukiernie są dostępne w Too Good To Go - w aplikacji można znaleźć i upolować pyszne paczki niespodzianki w przystępnej cenie.

Wśród miejsc, które dołączyły do z marnowaniem jedzenia, znalazły się: Niebo w Mieście Tarnowskie Góry, Niebo w Mieście Częstochowa, Pub Wieża, Restauracja Diavolo, Cibum Bistro, Sklep Owoce, Stara Częstochowa, Grycan - Częstochowa Galeria Jurajska, Lipowe Wzgórza Częstochowa, Hotel i Restauracja Pod Figurą, Cafe Croofka, Pizzeria LAS, Pro Life - zdrowa żywność, Szypułka - wegańska pracownia cukiernicza, Cukiernia Bezowy Raj, Klubokawiarnia Alternatywa 21, Bistro Miarki 8 Cafe & Wine, Slow. Kreatywna Kofeina, Śniadaniowcy, Dżo Dżo Pizza, Chimichurri, Cukiernia Milenka, Mamma Mia, a także sieci Pizza Hut, Costa Coffee, Grycan, Flying Tiger czy BP.

Od dziś w województwie śląskim poszerza się wachlarz możliwości, z których mogą korzystać mieszkańcy chcący ograniczać skalę marnowania jedzenia.

W regionie startuje aplikacja Too Good To Go, dająca szansę na uratowanie wielu smacznych posiłków. To narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączące mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością, a to wszystko za ? ceny regularnej. Aplikacja pomaga nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia, ale również wspiera branżę gastronomiczną, która wciąż znajduje się w ciężkiej sytuacji. Częstochowa i okolice są kolejnymi punktami na mapie Polski, które dołączają do rewolucji w niemarnowaniu.

Dzień dobry Częstochowo! Witamy na pokładzie Pogromców Marnowania Jedzenia.

Z każdym miesiącem jest nas coraz więcej, a do naszego grona dołączają właśnie mieszkańcy województwa śląskiego. Jestem pewna, że Too Good To Go zyska sympatię w regionie i razem uratujemy tony pysznego jedzenia, jak również wesprzemy restauratorów w walce z marnowaniem. - Mówi Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

Z Too Good To Go można również korzystać w Opolu, Toruniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku-Białej, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Poznaniu, Olsztynie i Elblągu.

***

Warto przypomnieć, że problem wyrzucania żywności dotyczy każdego z nas. Jak wskazują najnowsze badania w ramach projektu PROM, rocznie marnujemy 4,8 mln ton jedzenia! Oznacza to, że w Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kilogramy żywności w całym łańcuchu, z czego aż 92 kg w polskich domach - czyli zawrotne 60%. Na całym świecie w każdej sekundzie 51 ton jedzenia ląduje w koszu, co nie jest bez znaczenia dla środowiska. Produkcja każdego produktu żywnościowego zużywa określoną ilość wody i energii. Wraz z wyrzucanym posiłkiem marnujemy również naturalne zasoby naszej planety oraz narażamy ją na niepotrzebną emisję CO2. Aż 8%-10% globalnej emisji gazów cieplarnianych ma swoje źródło w zmarnowanym jedzeniu.

Każda uratowana paczka niespodzianka, to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2e. W ciągu rocznej działalności użytkownicy aplikacji uratowali ponad 1 milion paczek-niespodzianek, nie marnując tym samym 2 500 000 kg CO2e To tyle, ile wyemitowałyby 544 samochody osobowe jeżdżące non-stop przez cały rok.

Lista pierwszych partnerów Too Good To Go dostępnych w regionie wydłuża się każdego dnia. Aby dołączyć swój biznes do rewolucji w niemarnowaniu, wystarczy wejść na stronę: https://toogoodtogo.pl/pl/business

Czy catering dietetyczny pomoże schudnąć?

Nie da się ukryć, iż przyrządzanie zdrowych pokarmów może zająć dużo czasu, jakiego niestety nie każdy spośród nas ma.

Codzienne obowiązki, praca oraz zapracowany styl życia powoduje, iż trudno jest podtrzymać nam odpowiednią dietę oraz wielokrotnie sięgamy po wysokoprzetworzoną żywność, słodycze oraz fast foody.

Niestety nie działa to za dobrze na własną sylwetkę, natomiast dodatkowe kilogramy mogą składać się w rzeczywiście ekspresowym tempie. Rozwiązaniem tego kłopotu może być dieta pudełkowa.

Czy należałoby zdecydować się na jedzenie pudełkowe z dostawą?

Czytaj dziś na: http://czest.info/czy-catering-dietetyczny-pomoze-schudnac



Warzywa i owoce - dieta idealna dla oczu



Na polepszenie wzroku ma wpływ odpowiednia dieta.

Właściwe odżywianie jest bardzo istotne.

Obecnie co raz częściej nie odrywamy wzroku od smartfona, komputera, telewizora, przez co co raz bardziej nadwyrężamy nasze oczy.

Dieta bogata w warzywa i owoce to idealne rozwiązanie dla poprawy wzroku.

Witamina A

-wpływa na prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka odpowiedzialnych za widzenie w dzień i po zmroku, co zmniejsza możliwość pojawienia się „kurzej ślepoty”, redukuje ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej oka i to w bardzo znacznym stopniu.

Niedobór tej witaminy może prowadzić np. do tzw. kurzej ślepoty, która objawia się gorszym widzeniem w słabym oświetleniu. Witaminę A znajdziemy w marchwi, pomidorach, morelach, szpinaku, mango, brokułach, botwinie, czerwonej papryce, cykorii, papai, dyni, szczawiu a także w rybach, wątróbce, pełnotłustym mleku.

Tłuste ryby chronią oczy Kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 to pożądane przez nasze oczy składniki. Zawierają je: łosoś, tuńczyk, śledź, makrela.

Cenne dla są oczu oleje roślinne

Wzbogaćmy dietę w oleje: słonecznikowy, sojowy, lniany; rzepakowy. Spożywanie produktów bogatych w kasy tłuszczowe omega-3 oraz -6 łagodzi objawy suchego oka, a także stanowi ochronny parasol przed takimi schorzeniami jak jaskra, ze względu na to, że nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Witaminy C i E

Witamina C jest niezbędna w procesie fotosyntezy kolagenu, który odpowiedzialny jest za trwałość naczyń krwionośnych oka. Jeśli zabraknie nam witaminy C, istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że dojdzie do wylewu podspojówkowego, które często kojarzymy z „pękniętym naczyńkiem”. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w cytrusach, kiwi,ziemniakach,porzeczkach,winogronach.

Natomiast witamina E jest bardzo pomocna ze względu na to, że zwiększa wchłanianie beta-karotenu. To oznacza, że spożywając produkty z witaminą E, przyczyniamy się do lepszego i większego przyswajania witaminy A. Witamina E w największym stężeniu występuję w nabiale, mięsie, orzechach, brokułach, soi, marchwi. Minerały wspomagają wzrok

Najistotniejszymi dla oczu minerałami są cynk, miedź, mangan i selen.

Cynk ma wpływ szczególny, ze względu na to, że bierze udział w wytwarzaniu organicznego związku chemicznego, światłoczułego barwnika występującego w narządzie wzroku, czyli rodopsyny. To ten związek jest odpowiedzialny za zwiększanie działania enzymów, które redukują wolne rodniki. Selen, miedź i mangan także odgrywają istotną rolę w redukcji wolnych rodników. Miedź spełnia jeszcze jedną funkcję – utrzymuje wiązania kolagenowe, a to zwiększa trwałość naczyń krwionośnych oka. Cynk występuje w nasionach strączkowych, np. fasoli lub grochu, a także w owocach morza, kaszy gryczanej, mięsie i rybach. Selen dostarczymy organizmowi dzięki: kukurydzy, rybom, herbacie, orzechom. Miedź znajdziemy w kakao, w nasionach słonecznika,w pestkach dyni,orzechach laskowych.

Antocyjany – czym są i dlaczego są ważne dla wzroku? Poza witaminami i minerałami powinniśmy zwrócić też uwagę na inne, odgrywające ważną rolę, składniki diety. Bardzo istotne dla oczu antocyjany są naturalnymi, rozpuszczalnymi w wodzie barwnikami, które występują zarówno w owocach, jak i warzywach.

Szczególnie bogate w antocyjany są jagody, winogrona, aronia, truskawki, czerwona kapusta czy wiśnie. Chronią one naczynia krwionośne i polepszają przepływ krwi, a także pobudzają produkcję rodopsyny. Wykazują także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Karotenoidy, szczególnie luteina i zeaksantyna -redukują ryzyko pojawienia się zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Luteinę znajdziemy przede wszystkim w jarmużu, kapuście włoskiej, szpinaku, natce pietruszki, szczypiorku, dyni, papryce, owocach (m.in. w jeżynach, malinach, porzeczkach, jagodach czy borówkach). Zeaksantynę znajdziemy głównie w warzywach takich jak: brukselka, brokuły, kukurydza,pomidory.

Składniki odżywcze zawarte w owocach i warzywach mają ogromny wpływ na nasze oczy.

Korzystajmy zatem z dobrodziejstw lata i dbajmy o nasz wzrok.

Jednak dbanie o wzrok wiąże się także z wizytą u

okulisty, optometrysty, specjalistycznymi badaniami, a często noszeniem dobrze dobranych okularów.

Korzystaj zatem z usług fachowców. Zapraszamy do Salonu Promed-Optyk w Częstochowie, Al. NMP 9. Tel.: 34 361 57 67

Umów się na wizytę i dbaj o oczy!

Źródło:“Czas na Wzrok”

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Wielkie grillowanie z firmą Green Pack!

Sezon na grilla w pełni!


Green Pack poleca pełny asortyment opakowań na grilla.

Spotkania w plenerze, na świeżym powietrzu, z dobrym jedzeniem zawsze należą do udanych. Trzeba się do nich jednak trochę przygotować.

Polecamy zaopatrzyć się w pojemniki, talerzyki, kubeczki tacki w firmie Green Pack.

Green Pack to producent funkcjonalnych i niepowtarzalnych artykułów jednorazowych, które umilą każde przyjęcie na świeżym powietrzu. Opakowania produkowane przez firmę Green Pack z Wierzchowiska k/Częstochowy spełniają największe wymagania swoich Klientów.

Opakowania z Green Pack są nowoczesne i przyjazne środowisku. Posiadają niezbędne certyfikaty i atesty.

Zapraszamy na zakupy hurtowe i detaliczne do sklepu internetowego: www.greenpack.pl

Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
Wierzchowisko ul. Długa 14, Mykanów k. Częstochowy,
Filia: u. Krakowska 2, 42-200 Częstochowa



Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



Wykwintne dania na wynos i zawsze udane przyjęcia w ASTORII

Restauracja ASTORIA zaprasza na pyszne zupy, burgery i wyśmienite dania główne. W menu Restauracji znajdziecie wiele smakowitych potraw, które urozmaicą Wasz codzienny jadłospis. Każdego dnia Szefowie Kuchni przygotowują inna zupę, której koniecznie musicie skosztować. Dania zamówione w Restauracji Astoria dadzą Wam siłę do działania na całą resztę dnia

Zamawiaj od poniedziałku do soboty, w godz. 12-17 wykwintne dania na wynos.
#Restauracja #ASTORIA zaprasza - tel.: 504 255 295
Na terenie Częstochowy dowóz gratis!
Sprawdź aktualne menu: http://czest.info/kulinaria



Umów się na spotkanie i zobacz jak może wyglądać Twoje wymarzone przyjęcie:

tel. 504 255 295

Życzymy smacznego!



Domowe lody z ciasteczkami
– słodko, naturalnie i niebanalnie
dla dużych i małych łasuchów!



Naturalnie słodkie, przyjemnie chłodne i z miłą niespodzianka w środku… Takie właśnie są lody, kryjące w sobie kawałki ciasteczek. Bardzo proste w przygotowaniu, smaczne, a do tego wspaniale się prezentują. Taki lodowy deser z pewnością posmakuje najmłodszym łasuchom oraz podbije zmysły dorosłych, lubiących słodkie, naturalne przekąski w cieszącej oko formie.



Składniki
200 g jogurtu greckiego
2 łyżki miodu
100 g musu Croco Coco Holle (kokos-mango)
15 kruchych ciastek

Mus, jogurt grecki i mus kokosowy dokładnie mieszamy, wstawiamy do lodówki na 15 minut do schodzenia. W tym czasie do przygotowanych foremek wkładamy pokruszone na mniejsze części ciasteczka. Lodową masę delikatnie wlewamy do foremek, wstawiamy do zamrażalnika na ok 5 - 6 godzin.

Porada: Przed podaniem lody można umieścić na chwile w kubku z ciepłą wodą, dzięki temu łatwiej będzie ściągnąć z nich foremki.

Smacznego!

Tok Tok pr



Przyjęcie komunijne może być EKO!

Maj i czerwiec to czas przyjęć z okazji Pierwszej Komunii Świętej.
Pamiętaj!
Twoją uroczystość możesz zorganizować w stylu EKO!
Zadbaj o szczególną oprawę i zachwyć wszystkich gości!
Niezbędne do tego będą eleganckie serwetki, naczynia oraz sztućce okolicznościowe.
Poczęstunek podarujesz swoim gościom używając specjalnie do tego przystosowanych pojemników cateringowych, pudełek, opakowań na tort.
Wszelkie opakowania ekologiczne, w ilościach hurtowych i detalicznych, kolorowe i z motywami komunijnymi kupisz w firmie z 30-letnią tradycją: Green Pack Szymanek Opakowania.
on line: https://www.greenpack.pl/
stacjonarnie: Częstochowa ul Krakowska 2, Wierzchowisko ul Długa 14




Zapraszamy: https://czest.info/kulinaria



Jak nowoczesne maszyny do smażenia w głębokim tłuszczu mogą usprawnić proces produkcji?

Przemysł spożywczy opiera się w dużej mierze na wyrobach cukierniczych. Pączki nadziewane marmoladą lub też “donuts”, czyli pączki amerykańskie, są uwielbiane przez większość konsumentów.

Jednak zanim trafią na sklepowe półki, muszą przejść wymagający proces produkcji opierający się na smażeniu w głębokim tłuszczu.

A jak nowoczesne maszyny do smażenia wpływają na końcową jakość produktów?

Czytaj: http://www.czest.info/smazalnik-do-paczkow



PRZEŁOM W KOBIECEJ DIETETYCE HORMONALNEJ

Dieta 7 hormonów - Sara Gottfried

Ulecz swój metabolizm i schudnij w 3 tygodnie

BESTSELLER „NEW YORK TIMESA”

Nie możesz schudnąć, choć masz wrażenie, że próbowałaś już wszystkiego?

Stosowałaś każdy możliwy detoks, lecz twoja waga ani drgnie? Możesz to zmienić w bardzo prosty sposób – a przy okazji raz na zawsze pożegnać się z restrykcyjnymi dietami.

Dieta 7 hormonów jest banalnie prosta: eliminując w trzydniowych cyklach poszczególne typy żywności oddziałujące na każdy z 7 hormonów kluczowych dla metabolizmu kobiety, zrzucisz do 7 kilogramów w 3 tygodnie.
Kolejna dobra wiadomość: na diecie nie trzeba być cały czas.

Wystarczy, że odzyskasz równowagę hormonalną, aby naturalnie zrzucić zbędne kilogramy.
Po zakończeniu 3-tygodniowego resetu hormonalnego, wyposażona w wiedzę o potrzebach swojego organizmu, będziesz w stanie samodzielnie zadbać o swoje zdrowie i utrzymać smukłą sylwetkę.
ULECZ SWÓJ METABOLIZM I CIESZ SIĘ ZDROWĄ WAGĄ!

Dieta 7 hormonów, czyli poradnik uczący:
jak uleczyć kobiecy metabolizm,
jak odzyskać równowagę siedmiu kluczowych hormonów
jak pozbyć się problemów z wagą raz na zawsze.
Sara Gottfried, ginekolożka z Harvardu i autorka bestsellerowego Sposobu na hormony, wraca z przełomowym planem żywieniowym, opierającym się na siedmiu resetach hormonalnych.



To, co możesz zjeść jutro, zjedz dzisiaj!

To, co możesz zjeść jutro, zjedz dzisiaj!*** POLECAMY KSIĄŻKĘ autorstwa znanego duetu: Pani Bukowej i Pana Buka. To dalszy ciąg przygód Adriana i Beaty, którzy znani są z bestsellerowej serii "Wielkich Ogarniaczy".

***

Pani Bukowa zna się na jedzeniu jak mało kto.

Kto nie wierzy, niech na nią spojrzy.
Sama odkryła, że zrównoważona dieta polega na tym, że w jednym ręku masz ciasteczko, a w drugim czekoladę.
Samego gotowania unika nawet bardziej niż joggingu, budzika i ważenia się.
Zdarzają się jednak w życiu takie chwile, kiedy naprawdę musi coś ugotować.
Zwłaszcza jeśli założyła się o to z sąsiadem.

Skoro tyle osób to robi, to nie może być przecież aż takie trudne, prawda?
PS1 Tak. W książce są również przepisy.
PS2 Tak. Można z nimi gotować.
PS3 Nie. Nie otrujecie się :)

****

Po świeże produkty do realizacji przepisów zapraszamy na:
RYNECZEK Z TRADYCJAMI, na ul. Wały Dwernickiego 11 w Częstochowie.
Tu zrobisz zakupy z radością!



Bezpieczne biesiadowanie

Urlopy, wolne weekendy, pogoda sprzyjająca biesiadowaniu w gronie najbliższych to czas, gdy każdemu może zdarzyć się się nadużyć alkoholu.

Co wtedy?
Warto sprawdzić, czy po zakrapianym wieczorze można prowadzić samochód!
Wystarczy, zaopatrzyć się w porządny alkomat.

Poznaj możliwości swojego organizmu.
Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.

Używając alkomatu dowiesz się ile możesz bezpiecznie wypić, a rano sprawdzisz, czy już możesz prowadzić.

Firma Ekspent działająca na rynku alkomatów, zaprasza na zakupy do swojego firmowego stoiska w Centrum Handlowym M1,
ul. Kisielewskiego 8/16.
Zaopatrz się w alkomat i nigdy nie ryzykuj!

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Czy catering pudełkowy będzie dobrym rozwiązaniem?

catering pudełkowyZastanawiasz się, czy należałoby zainwestować w wyjście, którym jest dieta pudełkowa z dostawą?

Naturalnie, iż tak! Czemu?

Tania dieta pudełkowa to dobre wyjście dla wszystkich, jacy pragną przejść na dietę dopasowaną do ich własnych potrzeb, poszukują innych kulinarnych inspiracji czy po prostu nie mają czasu na to, aby gotować codziennie, natomiast nie pragną rezygnować ze zdrowych oraz dobrych posiłków.

Tani catering dietetyczny to ogromne wsparcie podczas zajętego tygodnia oraz środek na poznanie innych smaków.

Zapraszamy: http://czest.info/Czy-catering-pudelkowy-to-dobre-rozwiazanie



Wiosna w Astorii - sprawdź nowe smaki - zaplanuj swoje codzienne menu

Astorii - sprawdź nowe smaki Smaczne jedzenie przyjedzie do Ciebie!

Restauracja ASTORIA zaprasza na świeże i pięknie podane posiłki, które odmienią Twoje codzienne menu przyjeżdżając prosto do twojego domu lub pracy.
W menu Restauracji znajdziesz wiele smakowitych potraw.

Możesz skosztować znanych w całym mieście, wykwintnych kluseczek z szarpaną wołowiną, porem lub kaczką.
Na każdy dzień zaplanujesz sobie nowe danie i inny smak.
Każdego dnia specjalnie dla Ciebie Szefowie Kuchni przygotowują pożywną zupę, która dojedzie do Ciebie pięknie podana, w eleganckim, apetycznym słoiku.
Od poniedziałku do soboty,
w godz. 12-17, możesz zamówić wykwintne dania na #wynos.

#Restauracja #ASTORIA zaprasza - tel.: 504 255 295

Na terenie Częstochowy dowóz gratis!

Zamówienia już od 35 zł.

Sprawdź aktualne menu: https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/

W trosce o ekologię #RestauracjaAstoria swoje dania podaje w słoikach, Dołącz do akcji #SŁOIK!

Botaniczne eliksiry - Amy Blackthorn

ZIOŁOWE NAPARY
MAGICZNE HERBATY

I OGNISTE TRUNKI

Czas na szczyptę botanicznej magii!

Botaniczne eliksiry Amy Blackthorn to książka, która może odmienić rzeczywistość!

A na pewno pozwoli na nowo spojrzeć na rośliny i zioła, które nas otaczają.
To nie tylko przepisy na wyśmienite trunki, koktajle czy napary.

To także zbiór botanicznych ciekawostek, dzięki którym dowiesz się:
co łączy historię niewolnictwa i mojito,
jakie właściwości ma jałowiec, roślina będąca składnikiem kadzideł i dżinu,
jakie drinki pił Ernest Hemingway w blasku księżyca,
które rośliny mogą służyć jako talizmany ochronne,
dlaczego herbata może spełnić nasze ukryte pragnienia,
co zrobić, by ziołowe piwa, pitne miody i cydry miały wspaniały smak i niezwykłe właściwości.
Poznaj magiczne zastosowania roślin i tradycyjnych składników, które znajdziesz nie tylko w dzikim ogrodzie, ale i w swojej kuchni.

W książce znajdziesz mnóstwo botanicznych ciekawostek i przepisów na wyśmienite trunki, koktajle bezalkoholowe oraz zaklęcia na dobre samopoczucie.

To źródło wiedzy o niezwykłych właściwościach roślin, których do tej pory nie znałeś.

Polecamy na: http://czest.info/książki



Staropolska Wielkanoc: Jak ucztowano w szlacheckim dworze?

Staropolska Wielkanoc Należąca do grona najbardziej radosnych dni w roku Wielkanoc łączy w sobie zarówno przepełniony nadzieją aspekt religijny, jak i optymizm związany z początkiem wiosny.

Biorąc pod uwagę charakterystyczne dla tego dnia wystawne biesiadowanie, warto przyjrzeć się bliżej zwyczajom polskiej szlachty, którzy sztukę biesiady doprowadzili do perfekcji.

O tym, że polscy szlachcice nie mieli sobie równych, jeśli chodzi o ucztowanie, przeczytać można nawet w polskiej epopei narodowej.

Czy sposób celebrowania święta liczącego sobie blisko dwa tysiące lat znacząco zmienił w czasie minionych stuleci? Które ze zwyczajów wielkanocnych polskiej szlachty zatarły się na mapie czasu, a które z nich celebrujemy tak samo, jak nasi przodkowie? Odpowiedź na to pytanie może stanowić niemałe zaskoczenie.

Wielki Post, czyli umiarkowany umiar

Barwne wersety wieszcza Mickiewicza, przepełnione smakami i aromatami dworskiej kuchni mogą dać wstępne wyobrażenie o tym, jak mogła trwać zamykająca czterdziestodniowy post Wielkanoc w dawnej Polsce. Wstrzemięźliwość od wystawnego jedzenia w czasach, gdy stanowiło ono jedną z największych przyjemności, bez wątpienia żegnana była w wyjątkowo wystawny sposób. Poprzedzający Wielkanoc post w dawnej Polsce był podyktowany nie tylko samą wiarą, ale i koniecznością. Kres zimy to również koniec zimowych zapasów, których nie można uzupełnić nowymi, czekając dopiero na wiosenny rozkwit przyrody. Jest to kolejny z przykładów przenikania się w polskim kalendarzu porządku wyznaczanego przez religię, przyrodę, a nawet dawne wierzenia. Wstrzemięźliwość od bogatych posiłków stawała się dzięki temu znacznie łatwiejsza, jeśli nie tylko przyświecała jej wiara, ale i niedobory w spiżarni.

Zupełnie inaczej, niż wśród chłopów i mieszczan post odbywał się wśród szlachty. W tym wypadku niekoniecznie ograniczano ilość spożywanego jedzenia, a jedynie zastępowano produkty niewskazane, do których należało mięso oraz masło. Na dworskich stołach gościły głównie potrawy rybne, treściwe zupy (polewka piwna oraz żur) oraz ciasta. Można więc rzec, że w dzisiejszych czasach także pościmy poniekąd jak szlachcice, nie rezygnując z sycących posiłków, a jedynie zmieniając nieco zawartość talerza.

Wielki Tydzień niekończących się przygotowań

Poprzedzające wielkanocny poranek dni były wypełnione przygotowaniami, które w głównej mierze dotyczyły sfery kulinarnej. W samą Wielkanoc należało bowiem wstrzymać się od prac domowych, w tym również gotowania. Przygotowując z wyprzedzeniem wystawny jadłospis z pewnością jedną z większych trudności było uchronienie gotowych potraw przed mieszkańcami dworu i przedwczesną konsumpcją.

Wystawne ucztowanie w czasie wielkanocnego śniadania nie godziło się w pełni z cnotami chrześcijańskimi, nakazującymi zachowanie umiaru. Dlatego też w dzień Wielkiej Nocy można było spożywać jedynie taki pokarm, który zostać wcześniej poświęcony i pobłogosławiony. To, co zostało skropione wodą święconą nie stanowiło już tak dużego zagrożenia dla czystości dusz biesiadników. Do dziś ten zwyczaj przetrwał pod postacią święconki w koszyczku, która jedynie symbolizuje potrawy obecne na wielkanocnym stole. Dawniej przestrzegano tego nakazu z wielką sumiennością. A ponieważ niemożliwym było przeniesienie całego jadła do kościoła, zastawiony stół wielkanocny gotowy był już w Wielką Sobotę, oczekując na przyjście księdza. Takie odwiedziny stanowiły także okazję dla mieszkańców okolicznych domostw, by poświęcić swoje pokarmy, które przynosili w koszach czekając na nadejście księdza przy wejściu do dworu. Święcenie odbywało się z wykorzystaniem poświęconej już na miejscu wody, którą każdy ze zgromadzonych mógł zabrać także ze sobą do domu.

Wielkanocne śniadanie – biesiada nad biesiady

Następujące po rezurekcji śniadanie wielkanocne rozpoczynano od dzielenia się jajkiem z wszystkimi domownikami, niezależnie od ich statusu czy funkcji pełnionej we dworze. W niektórych rejonach Polski do tego zwyczaju dołączone było także spożycie surowego chrzanu, co z pewnością nie należało do degustacji najprzyjemniejszych, biorąc pod uwagę poprzedzający śniadanie post. Osobliwością szlacheckiego stołu bez wątpienia mógł być baranek wykonany z masła. Tradycja ta obecna jest i dziś, z tą różnicą, że w XVI wieku tworzono go w rzeczywistych wymiarach. Z drugiej strony jednak warto pamiętać, że dworska Wielkanoc często odbywała się w gronie nie kilku, a kilkudziesięciu lub nawet setki biesiadników.

Ponieważ z wyprzedzeniem znacznie łatwiej było przyrządzić menu składające się z dań serwowanych na zimno, dworskie świętowanie nie mogło obyć się bez mięsiw, szczególnie drobiu, różnego rodzaju pieczeni, wędzonek oraz dziczyzny. – Nieodłącznym elementem suto zastawionego, staropolskiego stołu były zdobycze polowań, które należały do szlacheckiej codzienności. Dlatego też, wśród najpopularniejszych mięsiw znajdowały się dziki, jelenie, a nawet łosie. Dziś możemy w czasie Wielkanocy bez trudu przywołać ducha szlacheckiej biesiady dzięki przetworom mięsnym z dziczyzną, a w szczególności bardzo charakterystycznym dla tradycyjnej kuchni polskiej pasztetom. Wybierając te z segmentu premium, stworzone jedynie z naturalnych składników, bez konserwantów, glutenu i sztucznych dodatków, zagwarantujemy sobie i domownikom pełnię smaku w najlepszej odsłonie – mówi Ewelina Jędrzejewska, ekspert marki Pasztet Dworski.

Co jeszcze znaleźć można było na wielkanocnym stole w szlacheckim dworze?

Mnogość ciast, bab drożdżowych i mazurków, wędliny, chleb, ocet, sól i chrzan, a także oczywiście pisanki. Z tymi ostatnimi związany jest znany do dziś zwyczaj zwany „walatką” lub „wybitką”. Polegał on na stuknięciu się pisankami, a o zwycięstwie decydowało niezbicie się skorupki jajka. Zadziwiającym jest fakt, jak niewiele, pominąwszy samą skalę przedsięwzięcia oraz zasobność szlacheckich stołów, zmienił się kanon pokarmów spożywanych w czasie Wielkanocy na przestrzeni minionych wieków. Sfera PR



Wiosna w kuchni! Poznaj sezonowe must have

Intensywniejsze promienie słońca sprawiają, że z niecierpliwością zaczynamy rozglądać się za oznakami wiosny. Z utęsknieniem czekamy aż zazieleni się nie tylko za oknem, ale także na naszych talerzach. Bo przecież zmiany w przyrodzie powodują też odmianę w naszej kuchni. Już wkrótce na stoły trafią sezonowe warzywa.

Sprawdź, czego nie możesz przegapić, zwłaszcza, że niektóre z nich pojawią się na krótko.



Dziś, kiedy większość warzyw i owoców dostępna jest w sklepach niemalże przez cały rok, zdarza nam się zapominać o ich sezonowości. Tymczasem uwzględnianie w diecie zmienności pór roku ma wiele zalet. Gatunki, które rosną w danej strefie klimatycznej, są w sezonie najsmaczniejsze i najzdrowsze. Nie muszą być transportowane z odległych części świata ani sztucznie konserwowane. Świeże, aromatyczne i pełne składników odżywczych nadają daniom wspaniały smak i korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

- Nie zapominajmy, że nasze ciało przystosowuje się do różnych warunków pogodowych i w naturalny sposób domaga się zmian w codziennym menu – podkreśla Jarosław Korman, dyrektor handlowy firmy Eisberg. – Gdy nadchodzi wiosna, chętnie rezygnujemy z sycących i rozgrzewających dań zimowych, na rzecz potraw lżejszych, mniej kalorycznych, ale za to bogatych w witaminy i minerały. Sezonowe warzywa i owoce odgrywają w nich kluczową rolę.

Wiosenna odnowa z nowalijkami

Wiosna nieodłącznie kojarzy się z nowalijkami. Sałata, rzodkiewka, szczypiorek, cebula dymka to pierwsze ze świeżych warzyw, które pojawiają się w naszej kuchni o tej porze roku. Chwilę później goszczą w niej kalarepa, młoda marchewka, botwinka, ogórki. Stanowią podstawę pysznych sałatek, uzupełniają dania główne, mogą być chrupane na surowo, świetnie komponują się z twarożkiem, a przybrane nimi kanapki skuszą nawet niejadka.

- Nowalijki to świetny sposób na wprowadzenie niezbędnej porcji witamin i minerałów do naszego jadłospisu – mówi Jarosław Korman z firmy Eisberg. – Wspomogą nas w pokonaniu wiosennego przesilenia, podniosą odporność i przywrócą witalność życiową. Spożywane na surowo nie tracą swoich bezcennych właściwości. Zwróćmy jednak uwagę, żeby korzystać z produktów od sprawdzonych dostawców, którzy dbają, aby warzywa nie były naszpikowane sztucznymi składnikami. Szczególnie pestycydy i nawozy azotowe kumulują się w zbyt szybko hodowanych rzodkiewkach, sałatach, szczypiorku czy ogórkach.

Nie przegap pory na szparagi

Szparagi to typowe warzywo sezonowe. Ich miłośnicy czekają na nie z utęsknieniem, bowiem smakiem szparagów możemy delektować się tylko raz w roku, od kwietnia do czerwca. Mogą być przygotowywane na wiele różnych sposobów. Idealnie komponują się z innymi warzywami w sałatkach i kremowych zupach. Pysznie smakują z sosem winegret lub holenderskim. Nadają się do gotowania, blanszowania, grillowania, zapiekania. Są niskokaloryczne i lekkostrawne, a zawarty w nich glutation pomaga oczyścić wątrobę z toksyn.

Młody szpinak zdrowia doda

Szpinak jest odporny na niskie temperatury i jest tzw. rośliną dnia krótkiego. Z tego względu w domowych warunkach może być hodowany jako przedplon lub poplon. Wczesną odmianę wysiewanym już z początkiem wiosny, a jej zbiorów nie powinniśmy przeciągać dłużej niż do maja. Warzywo to nie lubi lata – zbyt długie dni oraz niska wilgotność sprawiają, że traci na wartości.

- Młody szpinak posiada delikatne listki z drobnym żebrowaniem i słabo rozwiniętymi łodygami – mówi ekspert. – Zebrany w tej formie ma subtelny smak i lekko korzenny aromat. Obfituje w witaminy i minerały, a także zawiera silne antyoksydanty. Nie bez przyczyny utarło się, że jest synonimem zdrowego odżywiania. Nie musi jednak przybierać postaci mdłej papki, która niekiedy kojarzy nam się z dzieciństwem. Świeże listki młodego szpinaku możemy zjadać na surowo m.in. w kolorowych i pysznych sałatkach. Znajdziemy je np. w mieszance sałat Green Mix marki Eisberg. Stanowi też dobrą bazę do zielonych koktajli i smoothie, które szybko przygotujemy ze specjalnie skomponowanej mieszanki Green Drink.

Orchidea Creative Group

*****

Na świąteczne zakupy
wiosennych nowalijek i nie tylko
zapraszamy na
Ryneczek z 60 - letnią tradycją,
na Wały Dwernickiego 11,
w Częstochowie.


Tu zrobisz zakupy z radością!

Zapraszamy: https://czest.info/kulinaria



Wielkanoc z Astorią

Jak sprawić, aby wszystkie świąteczne potrawy były udane i każdy z domowników zjadł je ze smakiem?
Co zrobić , aby usiąść z najbliższymi przy świątecznym, suto zastawionym stole, a przy tym nie paść ze zmęczenia?
Jest genialny sposób, że Twoje Święta będą zdrowe i wesołe, a wszystkie potrawy udane.
Skorzystaj z Świątecznego Cateringu przygotowanego przez Restaurację ASTORIA w Częstochowie
Już dziś zaplanuj swoją wyjątkową WIELKANOC
Zamówienia na świąteczne menu, przygotowywane przez wykwalifikowanych Szefów Kuchni można składać do 26 marca.
Nie zwlekaj, zobacz co znajdzie się na Twoim stole!

Restauracja ASTORIA jest do Twojej dyspozycji:




codziennie od poniedziałku do soboty, w godz. 12-17
tel.: 504 255 295
Sprawdź menu u nas: https://czest.info/kulinaria oraz na https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/

#Astoria na Wielkanoc!



Kulinarna propozycja na Dzień Kobiet: Ekspresowa sałatka z rukolą, mango i awokado

Dla wszystkich, którzy nie czują się na siłach, by przyrządzić skomplikowaną potrawę, mamy szybką i prostą w przygotowaniu lekką sałatkę. Gwarantujemy, że zasmakuje każdej kobiecie.

Połączenie soczystego mango i awokado z rukolą o orzechowej nucie i kozim serem to istne niebo w gębie!

Ekspresowa sałatka z rukolą, mango i awokado



Składniki:
170 g mieszanki sałat Toscana mix z rukolą marki Eisberg
mango
awokado
150 g rolady z sera koziego
2 garście orzechów włoskich

Sos winegret:
3 łyżki musztardy
2 łyżki octu balsamicznego
4 łyżki oliwy z oliwek
szczypta soli i pieprzu
Wszystkie składniki połączyć za pomocą trzepaczki.

Przygotowanie:
Gotową mieszankę Toscana mix z rukolą marki Eisberg przełożyć na talerz. Dodać obrane i pokrojone w kostkę mango oraz awokado. Orzechy włoskie posiekać, uprażyć przez minutę na suchej patelni i posypać nimi sałatkę. Dodać pokrojony w kostkę kozi ser. Całość polać przygotowanym wcześniej sosem winegret.

Orchidea Creative Group



Wykwintne zupy i całe dania zamawiaj do domu i do pracy na wynos!

Wykwintna i smaczna kuchnia może znaleźć się na co dzień w Twoim domu i pracy!
Dbaj o zdrowie. Jedz zupy!



Każdego dnia Szefowie Kuchni polecają inną, smaczną zupę.

W NOWYM MENU Astorii znajdziesz codziennie coś dla siebie: https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/ #RestauracjaASTORIA zaprasza do zamawiania posiłków od poniedziałku do piątku, w godz.12-17.

Dołącz do akcji #SŁOIK i zamawiaj wykwintne i pięknie podane dania z dowozem do domu, biura, firmy - gdzie chcesz. Na terenie Częstochowy dowóz gratis!
Zamówienia już od 35 zł.

#ASTORIA - Twoje smaczne jedzenie pod tel.: 504 255 295

Restauracja Astoria, Hotel Sonex, Częstochowa, u. Krakowska 45, http://hotelsonex.pl/restauracja/ Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Rośliny przede wszystkim.

101 przepisów fleksitariańskich.
Jak jeść mniej mięsa

Jedz. Zdrowo i smacznie.
Premiera: 10 marca 2021.



Jeśli leży Ci na sercu ekologia, chcesz jeść zdrowiej, ale czasem nie potrafisz sobie odmówić soczystego burgera – fleksitarianizm jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie!

Według specjalistów to jedna z trzech najzdrowszych diet na świecie.

Fleksitarianizm to rodzaj diety polegającej na świadomym ograniczaniu spożywania mięsa.
Już 10 marca premiera książki: Rośliny przede wszystkim. 101 najlepszych przepisów fleksitariańskich.

***

Michael Pollan to człowiek, który jednym zdaniem zmienił nawyki żywieniowe Amerykanów.
Słynne: „Jedz, nie za dużo, rośliny przede wszystkim” stało się inspiracją dla wielu osób.
Jego rodzina – siostry i mama, wegetarianki oraz mięsolubne – jak nikt inny rozumie zróżnicowane potrzeby domowników i podpowiada, jak można je pogodzić.
Ich dania są proste, zdrowe i do tego tak smaczne, że nawet mięsożercę uda się przekonać do zajadania zieleniny.
Znajdziesz tu przepisy, które mogą być dostosowane do prawie wszystkich potrzeb żywieniowych: wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe i bez nabiału.

A najlepsze jest to, że wiele z tych dań można przygotować w 35 minut lub szybciej!

Polecamy na: https://czest.info/zdrowie



Sałata jest dobra na wszystko – poznaj jej zalety, o których nigdy nie słyszałeś

Mity na temat diety modelek ograniczonej do przysłowiowego już listka sałaty sprawiają, że warzywo to kojarzone bywa jako mało odżywcze. Prawda jest jednak inna. Sałata, choć rzeczywiście niskokaloryczna, zawiera też w sobie wiele cennych składników, które mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wprowadzona do zbilansowanego jadłospisu, pomoże nam zadbać o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie.

Uspokaja i przyspiesza gojenie ran

Chlorofil odpowiedzialny za zielony kolor listków sałaty to składnik wykazujący silne działanie bakteriobójcze. Dzięki temu przyspiesza gojenie ran, zapobiega infekcjom i pomaga zwalczyć stany zapalne. Obronę organizmu przed drobnoustrojami wzmacnia też obecna w sałacie witamina.

Badania udowodniły, że sałata wpływa też korzystnie na działanie układu nerwowego, łagodzi szkodliwe skutki stresu, a także ułatwia zasypianie.

Oczyszcza organizm i pomaga pozbyć się opuchlizny

Toksyny mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc zadbać o to, aby regularnie pozbywać się ich z organizmu. Efekt detoksykujący możemy osiągnąć odpowiednio komponując naszą codzienną dietę. W walce z toksynami wspomoże nas właśnie sałata.

- Sałata pomaga oczyścić organizm z toksyn i przywrócić mu równowagę kwasowo-zasadową – wyjaśnia Jarosław Korman, dyrektor handlowy w firmie Eisberg. – Ma też działanie moczopędne, więc ułatwia wydalanie nadmiaru wody i zapobiega obrzękom.

Dba o wzrok

Nie od dziś wiadomo, że witamina A ma korzystny wpływ na nasze oczy. Beta-karoten kojarzony jest głównie z marchwią i innymi warzywami o pomarańczowej barwie, tymczasem jego źródłem może być także sałata.

- To, że sałata ma kolor zielony, wynika z dominacji chlorofilu – tłumaczy Jarosław Korman. – Zawiera ona jednak także karotenoidy. Nie tylko beta-karoten, ale też luteinę i zeaksantynę. Ich niedobory mogą powodować problemy ze wzrokiem. Składniki te chronią oczy przed wolnymi rodnikami, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, co ma szczególne znaczenie u osób starszych.

Poprawia pracę przewodu pokarmowego

Sałata jest uwielbiana przez osoby dbające o linię. Może stanowić podstawę wielu pysznych i sycących dań, jednocześnie dostarczając niewielką liczbę kalorii. Jest też ceniona za lekkostrawność. Na tym jednak lista jej zalet dla naszego „brzucha” się nie kończy.

- Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego sałata usprawnia pracę układu pokarmowego, pomaga regulować pracę jelit i oczyszczać je ze złogów – stwierdza specjalista marki Eisberg. – Pobudza procesy trawienne i zapobiega zaparciom. Mogą po nią sięgać nawet osoby o wrażliwym żołądku, nie wywołuje wzdęć ani zgagi.

Tajna broń przyszłych mam

Witamina B9, powszechnie znana jako kwas foliowy, to składnik, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Jego niedobory mogą prowadzić do tak groźnych powikłań jak np. wady cewy nerwowej. Ponieważ potrzebny jest on do rozwoju układu nerwowego już we wczesnym etapie ciąży, zaleca się jego suplementowanie jeszcze przed poczęciem. Warto więc, aby kobiety zarówno spodziewające się dziecka, jak i te planujące ciążę, wprowadziły do swojej diety produkty obfitujące w tę cenną witaminę.

- Najbogatszym źródłem folianów są warzywa zielone, szczególnie spożywane na surowo – podkreśla specjalista. – Co więcej, sałata zawiera też żelazo, zapobiegające anemii. Lekkostrawna sałatka na bazie świeżej sałaty to więc prosty sposób na zadbanie jednocześnie o zdrowie mamy i dziecka.

Orchidea Creative Group



Umilaj sobie świętowanie odpowiednim opakowaniem!

Dziś Tłusty Czwartek, a w niedzielę Walentynki.

Green Pack życzy smacznego!

W ofercie firmy GREEN PACK Szymanek Opakowania znajdziesz produkty, które ułatwią i umilą Ci świętowanie!

Zakupy detaliczne i hurtowe, zarówno do domu jak i do firmy zrobisz pod adresami:
Częstochowa, ul. Krakowska 2, oraz Wierzchowisko, ul. Długa 14.

Woreczki, papiery do pieczenia, folie spożywcze, folie aluminiowe, torebki papierowe, kartoniki, pojemniki, szufelki papierowe, papier pakiet i wiele innych artykułów, których w żadnej kuchni nie może zabraknąć na tę okazję.

Każda Pani Domu wie jak niezbędne w codziennej pracy są te produkty.
Ułatwiają każdą czynność i sprawiają ze praca w kuchni jest przyjemna, a wyroby zawsze udane.
Gdy przygotowujesz niespodzianki dla swoich najbliższych koniecznie zaopatrz się w odpowiednie, okolicznościowe opakowania.

A jeśli prowadzisz własną firmę koniecznie zaopatrz się w opakowania dla żywności, wszelkie pojemniki, eleganckie pudełka dla cateringu, a także środki czystości i opakowania z indywidualnymi nadrukami!

Zapraszamy:

Hurtownia Opakowań - Centrum Opakowań Ekologicznych
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek

Wierzchowisko ul. Długa 14,
42-233 Mykanów k. Częstochowy, tel.: 34 328 72 15
Częstochowa: ul Krakowska 2

Tu zrobisz zakupy ON-LINE - sklep internetowy www.greenpack.pl

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



ASTORIA zaprasza na ekskluzywne burgery!

Masz ochotę na burgera? Zatem niech będzie on ekskluzywny. W Restauracji Astoria zamówisz burgera na jakiego masz ochotę. Do Twojej dyspozycji między innymi:
Pulled pork burger BBQ
(szarpana łopatka wieprzowa, sałata lodowa, sos BBQ, majonez, pomidor, czerwona cebula, jalapeno)
Kurczak burger
(pierś z kurczaka, sałata lodowa, sos miodowo - musztardowy, pomidor, czerwona cebula, ser mimolette)

Polski burger
(schab wieprzowy, sos tatarski, sałata lodowa, ser, pomidor , szczypiorek, czerwona cebula, ogórek kiszony)

Codziennie aktualne menu znajdziesz tu:
https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria Zamów i smakuj NOWOŚCI
z RESTAURACJI ASTORIA

tel.: 504 255 295, w godz.: 12:00 - 17:00



Szkolne śniadanie od ręki:
Jakie produkty warto zawsze mieć w domu?

Domowa szkoła dla większości rodziców nie stanowi już takiego wyzwania, jak kilka miesięcy temu. Jednak sytuacja, by w ciągu kilku dni przestawić się ponownie na tryb nauki szkolnej, może niejednej mamie przysporzyć dodatkowych zmartwień. Na szczęście sprawdzona lista zakupów sprawi, że w mgnieniu oka przygotujemy pożywne śniadanie do szkoły dla naszego malucha. Jakie produkty warto zawsze mieć pod ręką?



Minione miesiące pokazały nam, że codzienność może zmienić się z dnia na dzień, burząc naszą dotychczasową rutynę. Także rodzice mają niełatwy orzech do zgryzienia w sytuacji dynamicznych zmian w trybie nauczania ich pociech. Niezależnie od tego, czy nasz maluch uczy się w domu, czy w szkole, ważne jest, by o regularnych porach dnia zapewnić mu dostęp do pełnowartościowych posiłków. Podpowiadamy, jakie produkty warto mieć w domu, by nie dać się zaskoczyć sytuacji, gdy nagle ponownie konieczne będzie przyrządzenie sycących i szybkich śniadań do szkoły.

Piekarnia pod ręką

Nie każdy należy do grona szczęściarzy, którzy mieszkają w bliskim towarzystwie piekarni. Na szczęście komfort płynący ze stałego dostępu do świeżego, chrupiącego pieczywa jest możliwy dla każdego. Mrożenie to jedna z najlepszych metod przechowywania produktów, które w temperaturze pokojowej nie przetrwałyby dłużej, niż kilka dni. Doskonale sprawdza się ono także w przypadku pieczywa. Dlatego też, jeśli niezależnie od dnia i godziny chcemy mieć pewność, że szybko przygotujemy pożywne śniadanie, naszym nawykiem powinno stać się jego mrożenie. W ten sposób dodatkowo znacznie zminimalizujemy ilość wyrzucanego chleba, który po kilku dniach nie kusi już smakiem. Zamrozić możemy nawet kilka bochenków, ponieważ z powodzeniem przetrwają dłuższy czas w ujemnej temperaturze. Rano wystarczy kilka z nich wyciągnąć na talerz na kilka minut lub przyspieszyć proces z pomocą tostera, uzyskując dodatkowo pysznie chrupiące skórki. W zamrażarce przechowywać możemy także owoce, które w mig roztopią się w gorącej owsiance, którą zaserwować możemy maluchom przed wyjściem do szkoły.

Domowa spiżarnia

Jeśli zabrakło nam czasu, by z wyprzedzeniem zaplanować szkolne śniadania, ratunkiem okażą się produkty, które stanowić powinny nieodłączny element domowej spiżarki. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju puszkach i słoiczkach. Dzięki metodom produkcji tak zamknięte produkty mogą być bezpiecznie przechowywane w szafce, bez ryzyka utraty smaku i wartości odżywczych. – Jednym z najsłynniejszych, smacznych i uwielbianych przez całą rodzinę produktów, który szybko pozwala stworzyć pożywne kanapki jest pasztet. Dzięki poręcznym i lekkim opakowaniom, umożliwiającym długie przechowywanie w szafce, stanowi on idealny element naszej śniadaniowej „rezerwy”. Ponadto aż kilkanaście wariantów smakowych to możliwość tworzenia najróżniejszych kompozycji kanapkowych, które skutecznie przepędzą nudę z codziennego menu naszych dzieci – mówi Beata Mielcarek z firmy Profi. Sam chleb i pasztet to jednak za mało, dlatego z pomocą przyjdą nam inne przetwory na przykład kiszonki. Są nie tylko bardzo zdrowe oraz odporne na czas do momentu otwarcia, ale też wyjątkowo aromatyczne i idealnie komponujące się ze smakiem pasztetu. Ogórki kiszone, marynowana papryka, oliwki, a nawet kimchi w łagodnej odsłonie – każdy z tych dodatków dopełni dużą porcją smaku nawet prostą kanapkę.

Sprawdzone klasyki

Kanapki, choć są doskonałą podstawą drugiego śniadania, warto uzupełnić dodatkowym elementem śniadaniowym. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, do małego pojemnika wrzućmy obraną pomarańczę, kawałek jabłka i kilka rodzynek. Taka owocowa i słodka sałatka to prosty sposób na dużą porcję witamin. Ponadto zarówno cytrusy i jabłka mogą być stałym elementem w naszej kuchni, ponieważ bardzo długo zachowują świeżość. Nie obawiajmy się zatem ich zakupu w większych ilościach. Owoców nigdy za wiele – zawsze możemy wykorzystać je także do przygotowania domowych soków. Podobnie sprawa się ma z owocami tropikalnymi – ananasem, mango czy kiwi. Im dłużej postoją na kuchennym blacie, tym słodszym smakiem będą się cechować. Warto pamiętać o tym kupując owoce z zapasem, ponieważ nie wszystkie z nich należy spożyć równie szybko, jak na przykład banany. Nie zapomnijmy również o zbożowych batonikach czy wafelkach kukurydzianych, które sprawdzą się nie tylko jako element drugiego śniadania dla naszych pociech, ale i zastąpią lunch w pracy czy zmienią się w chrupiącą i pożywną popołudniową przekąskę.

Sfera Pr



Udane przyjęcia i łatwe sprzątanie dzięki firmie Green Pack

Sprzątnie po weekendzie, po spotkaniu z przyjaciółmi?
Koniecznie odwiedź Green Pack i kup wszystko co ułatwi i umili Ci wszelkie porządki.

Gdy planujesz nowe przyjęcia, gotujesz i pieczesz zaopatrz się w niezbędne papiery do pieczenia, opakowania, pojemniki, torebki, pudełka, pojemniczki na desery, kieliszki do koktajli, szampana, pucharki, talerzyki, szklaneczki i wiele, wiele innych artykułów niezbędnych podczas spotkań z najbliższymi.
Zakupy w Green Pack sprawią, że gotowanie, pieczenie i sprzątanie będą łatwiejsze i zrobisz je z przyjemnością.

Zapraszamy:

"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
do siedziby: Wierzchowisko ul. Długa 14, 42-233 Mykanów k. Częstochowy, tel.: 34 328 72 15
do filii: Al. Najświętszej Maryi Panny 4, 42-200 Częstochowa, tel: 34 322 93 06, 667 652 50
on line: www.greenpack.com

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria

Co będziemy jeść w 2021 roku?
Trendy, które zagoszczą w naszej kuchni

Początek roku to czas, kiedy zwykle pojawiają się prognozy na nadchodzące miesiące. I choć obecnie mamy świadomość, że przewidywanie przyszłości niesie za sobą dużą dozę niepewności, obserwacje zachowań konsumentów i liczne badania wskazują na kilka wyraźnych trendów żywieniowych na rok 2021. Co zatem zagości na naszych talerzach?



Miniony rok stanowił dla wszystkich potężne wyzwanie. Światowa epidemia koronawirusa przeorganizowała nasze życie w wielu dziedzinach. Nie pozostała też bez wpływu na nawyki żywieniowe. Co więcej, zmiany te będą jednym z głównych czynników kształtujących w najbliższych miesiącach to, co i jak jemy, nawet wówczas, gdy restrykcje będą znoszone, a nasze codzienne życie zacznie wracać do normalności.

Kuchenne DIY

Jednym z najsilniejszych trendów, który swój początek ma w lockdownie, a z pewnością znajdzie przedłużenie w 2021 r. jest gotowanie w domu. Zamknięcie restauracji, praca zdalna i domowa kwarantanna sprawiły, że ludzie zaczęli intensywniej działać we własnej kuchni. W wielu ankietach przeprowadzanych w okresie pandemii to właśnie samodzielne przygotowywanie posiłków było wskazywane jako główna zmiana nawyków żywieniowych.

- Dysponowaliśmy większą ilością czasu, który wiele osób postanowiło spożytkować w kuchni – mówi Jarosław Korman, dyrektor handlowy w firmie Eisberg. – Zauważyliśmy, że dania gotowane w domu od podstaw są zdrowe i smaczne. A sam proces ich przygotowywania może być nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością, a więc możemy spodziewać się, iż gotowanie wejdzie na stałe do naszych nawyków. Tendencji tej sprzyja dostępność w sieci wielu przepisów, tutoriali i porad, zamieszczanych m.in. przez kulinarnych blogerów, a także znanych szefów kuchni. Internetowe inspiracje sprawiają, że coraz chętniej eksperymentujemy, sięgamy po nowe smaki i rozwijamy swoje kuchenne umiejętności. Przygodę z gotowaniem ułatwia też dostępność różnorodnej oferty produktów spożywczych, jak np. gotowe mieszanki sałat w wielu różnych wariantach.

Mniej mięsa, więcej warzyw i owoców

Trend na ograniczanie ilości zjadanego mięsa zauważalny jest od kilku lat i cały czas przybiera na sile. W 2021 r. można spodziewać się coraz większej liczby osób, które zrezygnują z jedzenia mięsa całkowicie lub częściowo zastąpią je produktami pochodzenia roślinnego. Rosnąca popularność wegetarianizmu wynika z przyczyn światopoglądowych, troski o środowisko naturalne, ale też aspektów zdrowotnych.

- Tendencja do ograniczenia mięsa w diecie idzie w parze ze zwiększaniem spożycia warzyw i owoców – podkreśla Jarosław Korman z firmy Eisberg. – ONZ ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw, stawiając za cel uświadomienie społeczeństwu, jak istotną rolę odgrywają one w naszej diecie. Niezaprzeczalnie są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Ma to szczególne znaczenie w dobie walki o podniesienie odporności. Bogata w składniki odżywcze, urozmaicona dieta coraz intensywniej będzie zastępowała suplementację.

Nie marnuj jedzenia!

Przymusowy pobyt w domach w okresie zaostrzonych restrykcji związanych z koronawirusem nie tylko skłonił nas do gotowania, ale też zmobilizował do lepszego planowania posiłków i robienia bardziej przemyślanych zakupów. Po pierwszej fali masowego wykupywania żywności i gromadzenia zapasów pod wpływem impulsu, zachowania konsumentów unormowały się. Wiele osób przyznaje, że mając więcej wolnego czasu, jest w stanie jeść regularniej, lepiej rozplanować domowy jadłospis, a także rozsądniej robić zakupy spożywcze. Takie podejście doskonale wpisuje się w kolejny trend, czyli dążenie do ograniczenia marnowania żywności. Jest to coraz częściej zauważany problem nie tylko w skali globalnej, ale także w naszych własnych domach.
W nadchodzącym roku walka z tym zjawiskiem wysunie się na jedno z czołowych miejsc w trendach żywieniowych.

- Aby nie wyrzucać jedzenia, warto wprowadzić kilka prostych nawyków – podpowiada Jarosław Korman. – Podstawą jest planowanie posiłków. Na zakupy chodźmy z listą, a przed wyjściem z domu sprawdźmy zawartość naszej lodówki. Warto też zastanowić się nad ilościami poszczególnych produktów, jakich rzeczywiście potrzebujemy. Przykładowo jeśli chcemy zrobić sałatkę dla jednej osoby, zamiast otwierać duże opakowanie sałat, możemy sięgnąć po dzielone na dwie porcje mieszanki, które są idealne do wykorzystywania na raz. Takie proste zachowania wprowadzone do codziennej rutyny pozwolą zatroszczyć się zarówno o środowisko, jak i domowe budżety.

Orchidea Creative Group PR

Aromatyczna pasta z buraków i pestek dyni - naturalnie smaczna propozycja dla małych i dużych smakoszy zdrowej kuchni

Pyszna pasta buraczana z pestkami dyni to świetna propozycja, która wzbogaci codzienne menu dorosłych oraz dzieci. Pasta doskonale komponuje się z pieczywem, plackami, wytrawnymi goframi, krakersami, może być dodatkiem do zapiekanek, farszów, sosów, dipów a nawet gęstych zup. Można ją serwować na zimno i ciepło.

Pasta jest prosta w przygotowaniu, można ją wykorzystać na bardzo wiele sposobów a jej walory smakowe z pewnością podbiją podniebienia małych i dużych miłośników dobrego jedzenia oraz fanów zdrowej, bliskiej naturze kuchni.

Składniki:

300g buraków
1 mała marchewka
1 ząbek czosnku
1 łyżka kaszki warzywnej z dynią i kukurydzą Holle
5 łyżek oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
3 łyżki soku z cytryny
4 łyżki pestek dyni
majeranek i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Pestki dyni uprażyć na patelni do zarumienienia. Marchewkę i buraki umyć, obrać i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Starte warzywa podsmażyć na oliwie, zmniejszyć ogień i dusić je aż zmiękną. Krótko przed końcem duszenia dodać wyciśnięty przez praskę czosnek, majeranek, sól i pieprz, całość jeszcze chwilę pozostawić na małym ogniu. Gotowe warzywa lekko przestudzić, wymieszać z uprażonymi pestkami, sokiem z cytryny i łyżką kaszki warzywnej z dynią i kukurydzą. Całość zmiksować blenderem na gładką masę.

Porada: Pastę można opcjonalnie doprawić łyżką majonezu lub jogurtu naturalnego

Smacznego! Tok Tok PR ***

Po wszystkie składniki zapraszamy na zakupy na

Rodzimy Ryneczek z Tradycjami!

Wały Dwernickiego 11, Częstochowa.

Tu zrobisz bezpieczne zakupy, z przyjemnością!

***



KARNAWAŁ OPAKOWAŃ! Green Pack zaprasza na domówkę

Organizujesz przyjęcie wśród znajomych, planujecie domówkę, spędzacie karnawałowy weekend w gronie przyjaciół?
A może prowadzisz catering i pragniesz, aby Twoje potrawy dotarły pięknie i bezpiecznie do Twoich Klientów?
Ten KARNAWAŁ zorganizuj wraz z niezawodnymi opakowaniami z firmy Green Pack!


Firma Green Pack z Wierzchowiska zaprasza na:

KARNAWAŁ OPAKOWAŃ!

W Green Pack-u kupisz pojemniczki na desery, kieliszki do koktajli, szampana, pucharki, talerzyki, szklaneczki i wiele, wiele innych artykułów niezbędnych podczas karnawałowych przyjęć.

"GREEN PACK" Szymanek Opakowania
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA


zaprasza:

do siedziby: Wierzchowisko ul. Długa 14, 42-233 Mykanów k. Częstochowy,
do filii: Krakowska2 , 42-200 Częstochowa,
on line: www.greenpack.com

Polecamy na: https://czest.info/kulinaria



Na zaostrzenie apetytu - sprawdź nowe menu Restauracji Astoria

Restauracja ASTORIA zaprasza na pyszne domowe kluseczki śląskie w różnych odsłonach, na smaczną, soczystą i wyjątkową sałatkę z kurczakiem lub łososiem, oraz każdego dnia inną zupę.

W menu Restauracji znajdziecie wiele smakowitych potraw, które urozmaicą Wasz codzienny jadłospis.

Zamawiaj od poniedziałku do soboty, w godz. 12-17 wykwintne dania na wynos.
#Restauracja #ASTORIA zaprasza - tel.: 504 255 295
Na terenie Częstochowy dowóz gratis!
Zamówienia już od 35 zł.

Sprawdź aktualne menu: http://czest.info/kulinaria

W trosce o ekologię #RestauracjaAstoria swoje dania podaje w słoikach.



Życzymy smacznego!



Dania w wersji mini – smaczny i prosty sposób na Sylwestra

Sylwestrowe przyjęcie wymaga dwóch niezbędnych składników – dobrej zabawy i jeszcze lepszego bufetu. Jak zadowolić gości i zapewnić im dużo smakołyków na całą noc zabawy? Jeśli brak nam inspiracji, wystarczy, że sięgniemy do własnego doświadczenia i zaserwujemy potrawy z codziennej kuchni, które znamy i lubimy, ale… w wersji mini. Zarówno kanapki, tarta, wytrawne wypieki, zapiekanki, a nawet zupa w pomniejszonej wersji zmienią się w genialną przekąskę – pyszną, oryginalną i doskonałą na domowe przyjęcie.

Menu sylwestrowe w wersji mini to nie tylko szybki sposób na smaczne przekąski, ale i gwarancja sukcesu. Dania znane z codziennej kuchni, przygotowane w mniejszej skali, będą równie pyszne, co wersje tradycyjne. Wśród smakołyków, które możemy zaserwować gościom na tegorocznej imprezie, znaleźć się mogą sanwicze z domowych bułeczek, zapiekana zupa cebulowa, ciasteczka serowe, tartaletki oraz nadziewane ostre papryczki, dla odważnych.

Sprawdzone klasyki sylwestrowe

Komponowanie sylwestrowego bufetu warto rozpocząć od przygotowania znanych, smacznych i najprostszych przekąsek. Pierwsza z nich zajmie nam dosłownie kilka minut. Wystarczy kawałek sera żółtego pokroić w wąskie słupki i umieścić w wyższym naczyniu lub szklance. – Aby spotęgować wrażenia smakowe gości możemy zdecydować się na pomieszanie kilku różnych gatunków, zarówno typu szwajcarskiego, jak i holenderskiego. Pierwsze z nich odznaczają się intensywniejszym, delikatnie pikantnym smakiem. Z kolei drugie – łagodną i mleczną nutą – doradza Ewa Polińska z MSM Mońki. Tak przygotowane serowe kąski możemy podać w towarzystwie oliwek i wędlin oraz ulubionych dipów. Innym klasykiem są kanapki w wersji mini. Aby sanwicze nabrały nieco domowego charakteru, małe bułeczki możemy upiec samodzielnie z ciasta drożdżowego. Po wypełnieniu ich ulubionymi dodatkami warto na koniec przekłuć je długimi wykałaczkami, dzięki czemu zachowają swój kształt i będą bardziej poręczne dla gości. Często serwowanym na przyjęciach daniem są także tarty. Na Sylwestra wygodniejsze będą małe tartaletki, które niewiele różnią się od „dużej” wersji potrawy.

Imprezowe smaki z odrobiną szaleństwa

Kiedy podstawowe przekąski mamy już gotowe, i wciąż pozostało nam nieco czasu, możemy zdecydować się na kilka bardziej oryginalnych propozycji. Dla odważnych smakoszy warto przygotować coś, co ich zaskoczy. Niepozorne małe ostre papryczki, zapieczone z serowo- mięsnym nadzieniem mogą okazać się hitem, jeśli wśród gości znajdują się miłośnicy pikantnej kuchni. W miejsce czasochłonnych pasztecików i krokietów możemy z kolei upiec wytrawne, ekspresowe kruche ciasteczka z serem typu szwajcarskiego, które wyglądem będą nawiązywać do kultowych, dziurawych plasterków. Doskonale smakować będą zarówno z sosami i sałatkami, jak i zupami. A jeśli w kwestii zup za jedyny słuszny wybór na imprezę uznawaliśmy dotychczas barszcz czerwony, dlaczego by nie zaryzykować innego smaku? Na dzień przez Sylwestrem warto przygotować bardzo sycącą i aromatyczną francuską zupę cebulową. W dzień przyjęcia wystarczy przelać ją do niewielkich kokilek, posypać wiórkami sera i zapiec w piekarniku. Taka rozgrzewająca zupa idealnie sprawdzi się tuż po podziwianiu noworocznych fajerwerków na świeżym powietrzu.



Domowe krakersy

Składniki:
· 1 szklanka mąki
· 50 g masła
· 1 łyżeczki soli
· 100 g sera żółtego Aldamer MSM Mońki
· 4 łyżki kwaśnej śmietany 18%

Wykonanie:
Do mąki dodać sól, zimne drobno pokrojone masło i utarty na grubych oczkach żółty. Wszystko wymieszać, dodać śmietanę i zarobić ciasto. Posypać mąką i cienko rozwałkować, a następnie wyciąć trójkąty. Przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i grubą słomką do napojów w każdym krakersie wyciąć parę dziurek. Tak przygotowane upiec w piekarniku rozgrzanym do 200oC, aż do ładnego zrumienienia, następnie wyciągnąć i wystudzić.

Smacznego!



Twój świąteczny, niebanalny catering

Świąteczne przygotowania ruszyły pełną parą.

Jesteśmy w trakcie porządków świątecznych i przygotowywania wigilijno -świątecznych pyszności.

Wszystko co przygotujemy podarujemy najbliższym.

Zadbajmy więc, aby to był

NIEBANALNY CATERING!!!

Świąteczne prace ułatwi nam firma Green Pack, gdzie zaopatrzymy się w niezbędne środki czystości i przygotujemy przecudne opakowania dla świątecznych potraw.

Niebanalnie podane i zapakowane jedzenie sprawi najbliższym wiele przyjemności i sprawi, że potrawy będą jeszcze smaczniejsze.

Zapraszamy na zakupy:

Green Pack Szymanek Opakowania, https://www.greenpack.com.pl, Częstochowa, ul. Krakowska 2 Wierzchowisko, ul. Długa 14.



Bożonarodzeniowy łosoś ze szpinakiem i suszonymi pomidorami – przepis kulinarny

Dla ryby zawsze znajdzie się miejsce na świątecznym stole.

W końcu to element naszej tradycji i symbol chrześcijaństwa.
Nie musimy jednak wybierać karpia, swobodnie możemy postawić na inny, dobrze znany gatunek.

My szczególnie polecamy łososia, który pokryty sosem na bazie świeżego szpinaku i suszonych pomidorów stworzy danie w iście świątecznej odsłonie. Bożonarodzeniowy łosoś ze szpinakiem i suszonymi pomidorami Składniki:
160 g Szpinaku młodego marki Eisberg
łyżka masła klarowanego
2 ząbki czosnku
100 ml śmietanki 30%
5 suszonych pomidorów + kilka do dekoracji
3 filety z łososia
sól i pieprz
słodka papryka
1 cytryna (3 łyżeczki soku + do dekoracji plasterki i starta skórka z cytryny)

Przygotowanie:
Łososia opłukać, osuszyć, odciąć skórkę. Filety natrzeć solą, pieprzem i słodką papryką, skropić sokiem z cytryny. Po kilkunastu minutach ułożyć w żaroodpornym naczyniu i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Wyjąć po ok. 15 minutach. W międzyczasie przygotować szpinak. Na patelni rozpuścić masło, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojone na mniejsze kawałki pomidory suszone. Odczekać chwilę, wsypać Szpinak młody marki Eisberg. Gdy straci objętość, dodać śmietankę, przyprawić solą i pieprzem. Całość zagotować, do momentu aż śmietanka zgęstnieje. Wyjąć łososia z piekarnika i polać szpinakiem. Posypać pokrojonymi na mniejsze kawałki pomidorami i startą skórką z cytryny. Udekorować plastrami cytryny.

Orchidea Creative Group



Zadbaj, aby Twoje Święta były wykwintne i smaczne.

Jak sprawić, aby wszystkie świąteczne potrawy były udane i każdy z domowników zjadł je ze smakiem? Co zrobić , aby usiąść z najbliższymi przy wigilijnym i świątecznym, suto zastawionym stole, a przy tym nie paść ze zmęczenia?
Jest genialny sposób, że Twoje Święta będą zdrowe i wesołe, a wszystkie potrawy udane.
Skorzystaj z Świątecznego Cateringu przygotowanego przez Restaurację ASTORIA w Częstochowie
Już dziś zaplanuj swoje wyjątkowe Święta.
Zamówienia na świąteczne menu, przygotowywane przez wykwalifikowanych Szefów Kuchni można składać do 18 grudnia.
Nie zwlekaj, zobacz co znajdzie się na Twoim stole!
W czasie przedświątecznych przygotowań zajmij się upominkami dla najbliższych, a jedzenie zamawiaj na wynos.

Restauracja ASTORIA jest do Twojej dyspozycji:
codziennie od poniedziałku do soboty, w godz. 12-17
tel.: 504 255 295

Sprawdź menu u nas: https://czest.info/kulinaria
oraz na https://www.facebook.com/hotelsonex.restauracjastoria/

Astoria na Święta

Astoria na każdy dzień



Zapraszamy: https://czest.info/kulinaria



Idealna przekąska na raz!

Jesienią i zimą powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o urozmaiconą dietę. Łatwą w przygotowaniu i pyszną przekąską będzie uważane za jedno z najzdrowszych owoców świata – pełne wartości odżywczych - awokado. Wystarczy, że skropimy je sokiem z cytryny i wypełnimy rukolą oraz wędzonym łososiem. Tak skomponowana przekąska będzie nie tylko smaczna i efektowna wizualnie, ale przede wszystkim zdrowa.

Awokado z wędzonym łososiem i rukolą

Składniki:
Rukola myta marki Eisberg 100 g
awokado 2 szt.
łosoś wędzony ok. 50 g
mała czerwona cebula 1 szt.
pół cytryny
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Awokado umyć, przekroić na pół, wydrążyć pestkę. Środek skropić sokiem z cytryny (wówczas nie ściemnieje), wypełnić Rukolą, podzielonym na kawałki wędzonym łososiem oraz pokrojoną w pióra czerwoną cebulą. Oprószyć do smaku solą i świeżo zmielonym kolorowym pieprzem. Orchidea Creative Group



Wędzone smakołyki – sycące i aromatyczne przekąski na Andrzejki

Intensywny, dymny aromat wędzonych specjałów idealnie komponuje się z ostatnimi dniami jesieni, kiedy w kuchni coraz częściej pojawiają się potrawy cięższe i bardziej treściwe, niż ma to miejsce w czasie ciepłych miesięcy. Poddane działaniu dymu składniki to również doskonały patent na apetyczne urozmaicenie domowego przyjęcia. Stół wyrazistych w smaku przekąsek z pewnością umili czas spędzony na andrzejkowych wróżbach, które odbędą się, nie inaczej, a w otoczeniu dymu świec i kadzideł.



Wędzenie to nic innego, jak jedna z wielu metod konserwacji żywności. W tym wypadku, obok przedłużenia terminu przydatności do spożycia, skutkiem ubocznym jest niesamowity, głęboki, dymny aromat. Przeniknięte nim mięso, ryby, a nawet warzywa, owoce i sery są nie tylko smaczne same w sobie, ale i pozwalają w zaskakujący sposób poszerzyć codzienny, kulinarny repertuar. Dzięki zaledwie kilku składnikom, uzupełnionym smakiem wędzonek, w krótkim czasie przygotujemy wyśmienity, andrzejkowy bufet, który zachwyci gości nawet bez odprawiania dodatkowych czarów.

Rybne kąski

Przesycone dymnymi smakami ryby to prawdziwa skarbnica przepysznych inspiracji. Zarówno te poddane wędzeniu na zimno (16 – 22oC), jak i na ciepło (> 22oC) smakują wyśmienicie również bez żadnych dodatków. Przygotowując andrzejkowe przyjęcie możemy wykorzystać ich potencjał na kilka sposobów. Pierwszym z nich są roladki z wędzonym łososiem. Wystarczy posmarować placek tortilli dowolnym sosem (np. jogurtowo-koperkowym, który doskonale podkreśli smak łososia), a następnie ułożyć na nim drobne kawałeczki ryby, listki sałaty, ogórka konserwowego oraz plasterki żółtego sera. Całość zwijamy w rulon i kroimy na kilkucentymetrowe plastry. Innym sposobem na dodanie wędzonej ryby do imprezowego menu są różnego rodzaju dipy, które dopełnią zapiekane ziemniaki, nachosy i krakersy. Gęsty i kremowy sos przygotujemy mieszając posiekanego (lub rozdrobnionego widelcem, w przypadku wędzonego na ciepło) łososia, kwaśną śmietanę, jogurt, serek topiony kremowy, odrobinę chrzanu, szczypiorek i przyprawy. Nie zapominajmy o tym, jak dobrze kawałki wędzonej ryby – makreli, pstrąga czy nawet śledzia – komponują się także z wszelkimi sałatkami.

Jarskie wędzenie

Wędzić można również nietypowe dla tej metody produkty, takie jak owoce i warzywa. Wśród owoców działaniu dymu najczęściej poddaje się śliwki. Choć już w wersji suszonej są bardzo aromatyczne, to dzięki wędzeniu nabierają jeszcze głębszego smaku. Wędzone śliwki warto dodać do dań wytrawnych, takich jak zapiekanki, pieczeń czy też bigos. W przypadku warzyw bardzo często wędzeniu poddawana jest papryka. W postaci mielonej stanowi ona jedną z najpopularniejszych przypraw kuchni hiszpańskiej i meksykańskiej. Charakterystyczną, wędzoną nutą wyróżnia się także kultowy, amerykański sos barbecue. Jego oryginalny smak z pewnością stanie się wyśmienitym dodatkiem również do przekąsek andrzejkowych.

Mięsne aromaty

Najczęściej wędzeniu poddawane jest mięso. Swojska kiełbasa, pokrojona w cienkie plasterki, sama w sobie stanowi wyśmienitą przekąskę. Ponadto dla miłośników mięsiw możemy przygotować również mini burgery, gdzie wołowe kotlety zastąpią cienkie plasterki wędzonej szynki lub schabu. – Wędzony smak doskonale komponuje się także z wszelkiego rodzaju serami. Nie bez powodu jednym z najsłynniejszych polskich serów jest oscypek. Warto pamiętać o tym połączeniu także przy tworzeniu innych potraw i przekąsek. Dodając plasterek sera do dania z wędzonym boczkiem sprawimy, że nawet nieduże kąski będą wyjątkowo sycące. Ponadto zapiekając ser z dodatkiem wędzonych wędlin sprawimy, że przeniknie on intensywnym aromatem i odsłoni zupełnie nowe, smakowe oblicze – mówi Ewa Polińska z MSM Mońki. Łącząc łagodny smak sera żółtego z wyrazistą nutą wędzonego boczku możemy przygotować pieczarkowe zawijasy, które smakują wyśmienicie tak na ciepło, jak i na zimno, w towarzystwie dipów i sosów, jak i bez żadnych dodatków.

Zawijasy pieczarkowo-serowe w boczku wędzonym

Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni

Składniki:
· 12 świeżych, dużych pieczarek
· 200 g sera żółtego Aldamer MSM Mońki
· 1 pęczka natki pietruszki
· 2 ząbki czosnku
· 12 plasterków wędzonego boczku surowego
· grubo mielony pieprz do smaku

Wykonanie:

Pieczarki oczyścić, lecz nie obierać, wyciąć nóżki i część miąższu. Ser utrzeć na grubych oczkach, dodać posiekaną natkę pietruszki, rozdrobniony czosnek, pieprz, posiekane nóżki pieczarek i całość wymieszać. Tak przygotowanym farszem nadziać pieczarki, każdą owinąć plastrem boczku, spiąć wykałaczką i upiec w piekarniku w 200oC aż do ładnego zrumienienia boczku.

Smacznego! Sfera Group PR



Szakszuka na śniadanie - istne niebo w gębie!

Szakszuka to propozycja na pożywne, jesienne śniadanie. Jest świetną alternatywą dla nieco spowszedniałej jajecznicy, przygotowuje się ją równie prosto i szybko. Choć przywędrowała aż z Bliskiego Wschodu w Polsce staje się coraz bardziej popularna.

Polecamy szakszukę szczególnie z dodatkiem świeżej mieszanki sałat z roszponką.
Będzie pycha!

Szakszuka z mieszanką sałat



Składniki:

• 3 garście mieszanki sałat Finezja mix marki Eisberg
· 3 duże dojrzałe pomidory
• 1 łyżka masła klarowanego lub oliwy
• mały ząbek czosnku
• 100 g czerwonej papryki
• 70 g kiełbasy
• sól i świeżo zmielony pieprz
• szczypta słodkiej papryki
• 3 jajka
• czerwona cebula
· świeże pieczywo

Wykonanie:
Wszystkie warzywa umyć, pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Na rozgrzaną patelnię z masłem klarowanym wrzucić kiełbaskę pokrojoną na małe kawałki i smażyć do zarumienienia. Dołożyć drobno posiekany czosnek i krótko podsmażyć. Dodać pomidory i pokrojoną w kostkę paprykę. Dusić na małym ogniu ok. 15 min. Następnie odparować nadmiar soków i doprawić słodką papryką, solą i pieprzem. Zrobić dwa wgłębienia i wbić w nie jajka, całość posolić i gotować aż do ścięcia białek (żółtka pozostawić płynne). Przed podaniem, do szakszuki dodać mieszankę sałat Finezja mix. Podawać ze świeżym pieczywem.

Orchidea Co PR



Wykwintne dania w Twoim domu i biurze! ASTORIA zaprasza.

Zamawiaj wykwintne dania na wynos!

Dołącz do akcji #SŁOIK i rozkoszuj się wykwintnym jedzeniem dostarczonym prosto pod wskazany adres!

Gorące słoiczki przyjadą prosto do Ciebie. Smaczne jedzenie Restauracja ASTORIA przywiezie do Twojego domu, pracy, biura lub znajomych!


Od poniedziałku do soboty możesz cieszyć podniebienie potrawami serwowanymi przez Szefów Kuchni z Restauracji Astoria.

Już teraz sprawdź jak smakują elegancko podane i przyrządzone zupy oraz całe dania.

#RESTAURACJA ASTORIA

zaprasza w godz.: 12-17.

Tel.: 504 255 295, 34 366 80 80.
Na terenie Częstochowy dowóz gratis!
Zamówienia już od 35 zł.


Sprawdź menu i zwiększ swój apetyt!

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



Strona 10 >>>